No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ministerstvo podporí rozvíjajúci sa priemyselný park v Hnúšti, z projektov získajú viac ako 2 mil. investíciu

V Hnúšti pracujú na ďalšom rozširovaní priemyselného pakru pre prípadných nových investorov. Ministerstvo vnútra* hospodárstva SR mesto podporí aktuálne financiami z dvoch nových projektov, pomocou ktorých odkúpia pozemky, sanujú staré haly a park pripravia pre ďalší rozvoj. Celkovo nato majú dostať viac ako dva milióny eur. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla prednostka mestského úradu v Hnúšti Oľga Maciaková, minulý týždeň dostali podporu z ministerstva hospodárstva vo výške 2 360 tis. eur čo je doposiať najväčšia suma akú na tento účel dostali. Z nej majú odkúpiť ďalšie pozemky od SLZ, upraviť UDHM halu hlavného mechanika a financie sú určené aj na demolácie niektorých priestorov či terénne úpravy. Revitalizáciou predchádzajúcej priemyselnej zóny majú vytvoriť spolu 47 tisíc m2 plochu pre nového investora.

Samospráva Hnúšte má s investormi podpísané memorandá o spolupráci, ktoré boli súčasťou žiadostí. Podľa jej slov na investoroch spolupracujú so SARIOM a štátnou organizáciou MH Invest z ministerstva hospodárstva, ktorá pomáha podporeným subjektom. Investori by mali byť z Nemecka a Rumunska a prípravou územia vytvorí mesto za týchto predpokladov podmienky pre vznik minimálne 165 pracovných miest. Okrem toho by z nových priestorov mohla profitovať aj tamojšia nová firma Carbon.Najväčšími zamestnávateľmi v priemyselnom parku je spoločnosť Yura Eltec Corporation Slovakia a Versaco, ktorá sa za rozvojom presťahovala do Hnúšte z Rimavskej Soboty. Okrem nich tam sídli spoločnosť WMT Hnúšťa, Rimavská energetická či Mestská investičná spoločnosť Hnúšťa. Prednostka úradu zároveň dodala, že ide o zámery, ktoré schvaľovali ešte v roku 2007, kedy hovorili ešte iba o tom, čo všetko by sa dalo urobiť s priemyselným parkom aj keď veľa pozemkov je v majetku SLZ. „Postarať by sa malo SLZ, ale videli sme, že mesto muselo priložiť ruku k dielu a postupne budujeme okolo toho nášho priemyselného parku a rozširujeme plochy," podotkla.

„Verím, že sa v budúcnosti podarí na toto územie získať investora s vyššou pridanou hodnotou, ktorý by ponúkol prácu aj pre mladých, vzdelaných ľudí, pretože títo nám za prácou v súčasnosti utekajú mimo región," uviedol pre Rimava.sk primátor Hnúšte Roman Lebeda s tým, že podrobnejšie informácie k projektu má šéf Mestskej investičnej spoločnosti Hnúšťa. "Pokiaľ je vyhlásená výzva a pokiaľ sú voľné peniaze na ministerstve, tak my sa snažíme získavať peniaze, aby sme rozširovali priemyselnú zónu. Bohužiaľ oproti okresnému mestu máme nevýhodu, že musíme sanovať staré budovy," vysvetlil pre Rimava.sk konateľ Mestskej investičnej spoločnosti Hnúšťa Miroslav Porubiak. Zároveň podotkol, že na príchod investora má vplyv štátna pomoc.

Mesto Hnúšťa v okrese Rimavská Sobota s podporou Ministerstva hospodárstva SR rozširuje priemyselnú zónu Hnúšťa už aj pomocou menšieho projektu. Podľa Porubiaka v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na príslušné práce, na ktoré vyčlenili 324 tisíc eur s DPH. Mesto bolo podporené investíciou do priemyselnej zóny aj z podpory Akčného plánu sumou približne 800 tisíc eur. Maciaková záverom dodala, že z týchto financií dokončujú projekt tento rok. Ide o výstavbu chodníka, parkoviska, požiarneho vodovodu, výmeny okien na hlavnej hale či projektovej dokumentácie. „Skvalitňujeme prostredie v priemyselnom parku a vytvárame lepšie podmienky pre udržanie investora, ktorý má stále ešte okolo 700 zamestnancov," uzavrela Maciaková.

  • opravené 22. októbra o 9.40 hod.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Archív Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross