No active "ca-sidebar-197687" sidebar

J. NAĎ: Každý, kto sa bude chcieť testovať doma, bude mať tú možnosť

BRATISLAVA – Každý človek, ktorý sa bude chcieť testovať na COVID-19 sám a v prostredí svojej domácnosti, bude mať takúto možnosť. Skonštatoval to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Podľa neho je všetkých 35 miliónov testov, ktoré vláda nedávno nakúpila za 140 miliónov eur, použiteľných na samotestovanie.

Kúpili sme ich, aby sme mohli uvoľniť napätie, ktorému ja do istej miery aj rozumiem a týka sa pravidelného testovania – aby sme ho robili samotestovaním. Tak, ako to robia Rakúšania, Nemci a ako to bolo schválené v Českej republike,“ vysvetlil Naď.

Článok pokračuje pod reklamouObidva typy testov, ktoré vláda nakúpila, sú podľa neho vhodné na domáce samotestovanie. Zdôraznil, že všetkých 35 miliónov testov má dva možné spôsoby využitia – teda na testovanie z nosohltana, ako to v súčasnosti prebieha na mobilných odberových miestach (MOM), ale aj na nazálne využitie, teda samotestovanie doma.

Aby sme uľahčili ľuďom, aby sa mohli priebežne sami testovať a nemuseli chodiť do MOMiek alebo niekde inde na testovanie,“ vysvetlil minister obrany, ktorý verí, že vďaka tomu zachytia viac pozitívnych prípadov. Ak sa niekto nebude chcieť testovať sám doma, bude môcť naďalej chodievať do MOMiek, ktoré budú stále existovať, podotkol Naď.

Podľa Naďovho oponenta v relácii, poslanca Národnej rady SR Juraja Blanára (Smer-SD), je súkromných MOMiek na Slovensku takmer 700 a dostávajú od štátu 30 000 eur mesačne bez ohľadu na to, či niekoho otestujú alebo nie. „K tomu kúpite ďalších 35 miliónov testov, na ktorých je napísané, že sú to testy, ktoré sa robia do nosohltana,“ zdôraznil Blanár, podľa ktorého uvedené testy neobsahujú všetky náležitosti na domáce samotestovanie.

Testovanie v MOMkách podľa Blanára navyše zvyšuje mobilitu obyvateľstva, ktorá prispela k nepriaznivej pandemickej situácii, v ktorej sa nachádzame. „Plošné testovanie neprinieslo výsledok a je nepresné,“ zakončil poslanec Smeru.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: mosr.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross