No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Knižnicu povedie Rita Herczegová, plánov má hneď niekoľko

Knižnicu Mateja Hrebendu najbližších päť rokov povedie Rita Herczegová.

Postupovala po pomyselnom rebríčku

V Knižnici Mateja Hrebendu pracuje viac ako 26 rokov. Má ukončené Knižnično-informačné štúdiá na Prešovskej univerzite a Riadenie kultúry a turizmu na UKF v Nitre. „V knižnici som 20 rokov pôsobila ako bibliografka, neskôr ako vedúca Útvaru knižnično-informačných služieb a zástupkyňa riaditeľky. Od 1. januára 2020 som bola poverená výkonom funkcie riaditeľky,“ povedala pre Rimava.sk Rita Herczegová.

Rozhodnutie uchádzať sa o pozíciu riaditeľky podľa jej slov považovala za prirodzený proces, keďže rokmi postupovala na pomyslenom „rebríčku“. „Za posledné roky som mala príležitosť vidieť nielen knihovnícke činnosti v našej inštitúcii, ale aj ekonomickú stránku fungovania knižnice,“ priblížila Herczegová.

Článok pokračuje pod reklamouChce odstraňovať nedostatky – pribudnúť by malo aj wifi

Čo sa týka jej cieľov a plánov, je ich hneď niekoľko. „Jednou z priorít je budovanie, ochrana a sprístupnenie knižničného fondu tak, aby bol udržaný záujem a návštevnosť knižnice. Samozrejme s tým súvisí aj zvyšovanie kvality poskytovaných služieb pre používateľov a návštevníkov knižnice,“ hovorí riaditeľka s tým, že knižnica bude naďalej poskytovať aj kultúrno-spoločenské a výchovno-vzdelávacie podujatia v slovenskom i maďarskom jazyku pre všetky vekové kategórie, podporovať a organizovať podujatia, ktoré vedú k odstraňovaniu informačných bariér pre občanov s akýmkoľvek znevýhodnením.

„Aktivitami a službami pre seniorov sa budeme podieľať na odstraňovaní ich spoločenskej izolácie. Svojim používateľom – najmä deťom a mládeži, budeme poskytovať možnosti zmysluplného trávenia voľného času. V neposlednom rade chceme budovať vzťah obyvateľov mesta k čítaniu a motivovať ich k pravidelným návštevám knižnice,“ konkretizovala plány Herczegová, ktorá by okrem tohto chcela taktiež doplniť technické vybavenie knižnice a pokračovať v modernizácii priestorov tak, aby spĺňali kvalitné a konkurenčné prostredie, a tiež aj funkciu bezbariérovosti.

Podľa riaditeľky Herczegovej je plánovaná revitalizácia jednotlivých oddelení. Mali by vytvoriť nielen študijné priestory a oddychové zóny pre návštevníkov knižnice, ale aj ergonomické pracovné prostredie pre zamestnancov. „V tomto roku knižnica získala z Fondu na podporu umenia finančné prostriedky na obnovu webového sídla knižnice. V knižnici nám ale chýba wifi pripojenie, čo čitatelia vnímajú ako veľký nedostatok. Tento stav budeme musieť riešiť v čo najkratšom čase,“ avizuje riaditeľka Knižnice Mateja Hrebendu.

Ako ďalej dodala, obdobie pandémie nového koronavírusu ukázalo, že majú „medzery“ v poskytovaných online službách. „Zaviedli sme online registráciu, poskytujeme výpožičky e-kníh, tvorbu digitalizovaných obsahov, ale stále je čo ešte vylepšovať,“ myslí si Rita Herczegová.

Výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľky Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote vyhrala Rita Herczegová ešte začiatkom augusta, do funkcie ju župní poslanci vymenovali v polke septembra.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross