No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kosenie a údržba zelene sú dôležité nielen kvôli vzhľadu

zelen-rimavskaSamosprávy minimálne dvakrát ročne zabezpečujú kosenie parkov a zelených plôch na verejných priestranstvách. Nie je to však len kvôli estetike. Ide aj o boj s invazívnymi rastlinami a snahu zmierniť vplyv alergénov. Ako ďalej Rimava.sk informoval hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák, drvivá väčšina samospráv zabezpečuje kosenie vo vlastnej réžii čo vyplýva aj z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska z konca minulého roku, ktorý mapoval prístup samospráv k zabezpečovaniu kosenia verejných priestranstiev. „Celkovo 96 percent respondentov, miest a obcí uviedlo, že kosenie verejných priestranstiev zabezpečujú vo vlastnej réžii. Obchodnú spoločnosť s majetkovou účasťou samosprávy využíva 2,6 percenta samospráv. So zmluvným partnerom na základe verejného obstarávania spolupracuje 0,7 percenta miest a obcí a zvyšných 0, 7 percent uviedlo, že kosenie verejných priestranstiev zabezpečujú iným spôsobom,“ uviedol Kaliňák.

V okresnom meste Rimavská Sobota už začali s kosením. Podľa Tibora Barta, riaditeľa Technických služieb mesta, ktoré kosenie v meste zabezpečujú, začali v centre mesta a priebežne budú pokračovať na sídliská, mestské časti či Kurinec. Poradie sídlisk pritom obmieňajú každým rokom. Ako pre Rimava.sk Barto uviedol, tento rok prijali na práce spojené s kosením trinásť brigádnikov. „Začali sme v centre mesta, kosili sme okolo dvojprúdovky, Malohontskú ulicu,“ povedal riaditeľ TSM, podľa ktorého mesto pokosia podľa možností aj štyrikrát do roka, často sa im ale stáva, že keď dokosia, môžu začať odznova. „Niektoré časti kosíme aj osemkrát do roka,“ podotkol. Zároveň poznamenal, že súčasťou tohtoročnej kvetinovej výzdoby budú kruhové objazdy, ktoré chcú kvetmi pokryť celé. Ide o dva veľké objazdy v centre mesta, pri Tescu majú byť ako výzdoba použité ťahavé nízke ozdobné kríky, pri bývalej Hypernove to ostane ako po minulé roky, tráva a vypestované kvetiny.

Napriek tomu, že kosba trávnatých porastov by sa podľa hovorcu ZMOSU mala realizovať minimálne dvakrát do roka, pri tejto verejnoprospešnej činnosti treba brať podľa neho do úvahy aj finančné možnosti samosprávy, vplyvy počasia a vegetáciu. „Pretože práve to výrazne vplýva na celkové finančné výdavky. To isté platí pre celkovú údržbu zelene, pri ktorej zohráva dôležitú úlohu nielen estetická stránka, ktorou je vizuálne a často aj subjektívne hodnotenie, ale aj ochrana zdravia a pravidlá údržby jednotlivých rastlín a drevín,“ dodal Kaliňák.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross