No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na Gymnáziu Ivana Kraska si pripomenuli Medzinárodný deň študentstva a Deň boja za slobodu a demokraciu

17. novembra 2017 |  | 

Medzinárodný deň študentstva a Deň boja za slobodu a demokraciu si na tunajšom Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote pripomínajú už niekoľko dní. Ten pripadá na dnešný deň, štátny sviatok, 17. novembra. Okrem workshopov, návštevy kina tento rok maturanti pripravili v rámci seminára z občianskej náuky aj pútavú výstavu. Na chodbe pred riaditeľňou vystavili viaceré plagáty, ktoré zachytávajú históriu Medzinárodného dňa študentstva počas niekoľkých desaťročí. Od druhej svetovej vojny, keď boli na príkaz fašistov zatvorené české vysoké školy v roku 1939 a smrti Jána Opletala, pokračujúc Pražskou jarou roku 1968 a smrťou Jána Palacha. Výstava vyúsťuje Nežnou revolúciou v roku 1989. Ako pre Rimava.sk ďalej priblížila učiteľka občianskej náuky na gymnáziu Adela Alakšová, vo všetkých troch etapách boli študenti vtedajšieho Československa nezanedbateľnou súčasťou historických udalostí. „Svojou odvahou a angažovanosťou môžu byť pozitívnym vzorom pre našu mladú generáciu,“ priblížila Alakšová, podľa ktorej sa mladší študenti školy pri vystavených plagátoch pristavujú, popozerajú si ich, prečítajú a snáď sa mnohí aj pozamýšľajú.

November 1989 si každoročne pripomínajú aj účastníci vtedajších udalostí na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. Dnes sa majú stretnúť opäť, a to o 17:00 hodiny.
Hodnotu slobody precíti a docení len ten, kto ju nemá a musí o ňu bojovať.

Terajší maturanti sa narodili desať rokov po Nežnej revolúcii v slobodnej samostatnej Slovenskej republike. „Slobodu teda dostali do vienka a o totalitnom režime sa sprostredkovane dozvedajú z rozprávania učiteľov, alebo príbuzných, prípadne masmédií. V dnešnej konzumnej spoločnosti, vo svete orientovanom na materiálne pseudohodnoty, veľakrát nie je záujem o pestovanie historickej pamäti. Treba si však uvedomiť, že nie všetko dobré, čo máme, je samozrejmé a nepominuteľné,“ konštatuje učiteľka občianskej náuky. Zároveň však upozorňuje, že hodnotu slobody precíti a docení len ten, kto ju nemá a musí o ňu bojovať.

„Moja generácia prežívala novembrové dni roku 1989 s nádejou, že raz bude lepšie. Sledovali sme televízne prenosy z Prahy a Bratislavy a cez televíznu obrazovku sme priam fyzicky cítili zjednocujúcu silu národa. Stretávali sme sa na prvých slobodných mítingoch pred bývalou Tabakovou továrňou s rizikom, že možno prídeme o prácu. A dnes sme tu, dýcha sa nám voľnejšie, o všetkom otvorene hovoríme so študentmi a veríme, že naša budúcnosť bude v dobrých rukách,“ spomenula Alakšová. Na gymnáziu si podľa nej každoročne pripomínajú Medzinárodný deň študentstva, Deň boja za slobodu a demokraciu a udalosti novembra 1989 jednak na hodinách občianskej náuky a dejepisu, ako aj prostredníctvom projektov študentov, venovaných historickým udalostiam a okolnostiam, ktoré otvárali priestor pre budovanie slobodnej demokratickej spoločnosti.

Hodinová dotácia pre dejepis a občiansku náuku je však podľa nej skromná. „Po dve vyučovacie hodiny týždenne, čo je nepostačujúci priestor pre podrobné oboznámenie a predovšetkým vcítenie sa študentov do problematiky najnovších dejín. Preto každoročne pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a Dňa boja za slobodu a demokraciu vizualizujeme medzníky našej histórie prostredníctvom vystavených projektov vo vestibule školy,“ ozrejmila učiteľka občianskej náuky.

November 1989 si každoročne pripomínajú aj účastníci vtedajších udalostí na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. Dnes sa majú stretnúť opäť, a to o 17:00 hodiny. Od pádu komunizmu, s ktorým je spájaný 17. november, uplynie už 28 rokov. Kým nežná revolúcia prišla z Bratislavy do Rimavskej Soboty, prešlo presne desať dní. Pred tabakovou továrňou sa vtedy zišli tisícky ľudí, ktorí generálnym štrajkom vyjadrili svoju nespokojnosť s dovtedajším režimom. „V ten deň bolo vo všetkých organizáciách mesta, ktoré spadali pod štátnu kontrolu, zakázané zúčastniť sa generálneho štrajku. Otvorene to nikomu povedané nebolo, ale cítili sme tlak, že nie je žiaduce, aby sme sa tam ukazovali“, spomína Marian Lacko, ktorý štrajk moderoval a ako prvý vystúpil pred tisíckami pracovníkov zo závodov a študentov najmä z tunajších stredných škôl.

Reportáž TV Rimava: Ako u nás padol komunizmus

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross