No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na salaš doniesli poľovníci rekordných takmer tisíc trofejí, jeden z nich sa otvorenia nedožil

20. marca 2018 |  | 

Na Salaši pod Maginhradom pri Veľkých Teriakovciach tento rok po prvýkrát vystavujú trofeje ulovenej zveri za uplynulý rok. Každoročná akcia bola doteraz v menších priestoroch v Rimavskej Sobote, kde by sa však už takýto počet trofejí nezmestil. Okrem srncov sem z regiónu poľovníci priniesli trofeje danielov, muflónov či diviačie kly, ktoré prešli hodnotením a bodovaním odborníkov. Medzi najsilnejšími piatimi trofejami jeleňov sú tento rok dva jelene, ktoré získali zlatú medailu. Vystavená je tu aj trofej jedného daniela, ktorá podľa predsedu Obvodnej poľovníckej komory Rimavská Sobota Vojtecha Kovalčíka rovnako spĺňa kritéria svetovej trofeje. „Vystavené sú aj štyri zlaté srnce a päť klov diviakov, ktoré tiež dosiahli zlatú medailu,“ povedal pre Rimava.sk Kovalčík a dodáva, že zlatú medailu získal aj jeden z muflónov, je však zatiaľ na preparácii.

Hoci sú pre poľovníkov podľa ich slov všetky trofeje cenné, tie najviac ohodnotené sú umiestnené spolu na jednom stojane. Tento rok si však poľovníci pri ňom spomínajú aj svojho svojho kolegu, ktorý sa otvorenia už zúčastniť nemohol. Pár dní po poľovačke asi spred mesiaca tragicky zomrel, zasypala ho lavína keď bol na lyžiach v Nízkych Tatrách.

Približne šesťročný zlatý srnec, ktorého ulovil v okolí Rimavských Janoviec v poľovníckom združení Tuba, je teraz vystavený medzi najlepšie ohodnotenými trofejami. Hoci išlo o poľovníka a podnikateľa z Čierneho Balogu, 53-ročný Ján Rosík si tu získal veľa priateľov. „Škoda ho je, veľa nám pomohol v poľovníckom spolku,“ povedal jeden z poľovníkov na výstave, podľa ktorého robil s drevom a pomáhal im robiť posedy či krmelce. Mnohí boli aj na pohrebe. Trval zhruba tri hodiny a podľa odhadov na poslednú rozlúčku s Jánom prišlo pibližne dvetisíc ľudí. Ako pre Rimava.sk uviedol predseda združenia Tuba Rimavské Janovce Peter Kovács, boli viac než kolegovia. „Každú poľovačku sme začínali a končili u nás doma,“ zaspomínal Kovács, podľa ktorého sa to dotklo celej ich rodiny.

Na poľovačke u nich bol aj tri dni pred tým, ako sa vybral do Nízkych Tatier. Záchranári boli 15. februára k skupine lyžiarov privolaní po strhnutí lavíny, Ján však ostal uväznený pod snehom a keď ho našli, nejavil už známky života. „Bol to výnimočný človek a aj vášnivý poľovník a milovník prírody. Navyše nestrieľal za každú cenu všetko, čo sa pohlo," doplnnil Kovács, podľa ktorého veľmi rád poľoval na srnce a dokázal za nimi do lesa chodiť aj okolo štvrtej v noci.

Medzi vystavovateľmi je aj dlhoročný poľovný hospodár Ľudovít Hudec. Svoju svoju trofej jeleňa, ohodnoteného striebornou medailou, ulovil v okolí Tisovca v ich poľovnom združení na Voniacej. Ide o výradového jeleňa tretej vekovej triedy, ktorý mal 9 rokov. Podľa jeho slov sa tomuto „koníčku“ venuje odmalička keďže aj jeho otec bol poľovník a už ako malého ho brával do hory. Svoje skúsenosti sa tak snaží odovzdávať ďalej aj svojmu synovi, ktorý je tiež poľovník. „Lesník a poľovačka musí ísť dokopy,“ hovorí skúsený poľovník, podľa ktorého poľovačka je už iba bonus, ale práca za tým sú roky starania sa o zver, staranie sa o posedy, o krmelce, o kosenie a čistenie lúk či zimné prikrmovanie. „Je to také klišé, ale je to životný štýl keď sa tomu poľovníctvu chce niekto venovať riadne,“ povedal Hudec, ktorý je poľovníctvu venuje už 32 rokov. Ako však podotkol, bohužiaľ sa medzi nimi nájdu aj poľovníci, ktorí to berú ako zábavu raz do roka.

V minulosti bola táto prehliadka v priestoroch Obvodnej poľovníckej komory v Rimavskej Sobote, alebo aj v Gemersko-malohontskom múzeu, kde sa záujmu dočkala u širokej verejnosti či študentov. Podľa Norberta Keľa, jedného zo zástupcov rodinného podniku Salaš pod Maginhradom, je na výstave vidno poľovnícka práca a ako majú trofeje vyzerať. Zvieratá sa podľa neho pohybujú hlavne v noci a ľudia tak majú možnosť vidieť čo by cez deň nevideli. „Má to svoje čaro, je to taká osveta poľovníctvu,“ zhodnotil jeden z poľovníkov Norbert Keľo.

Podľa predsedu Obvodnej poľovníckej komory Rimavská Sobota, ktorá obhospodaruje 56 poľovných revírov, sa počty raticovej zveri medziročne zvyšujú. „Je obrovský tlak zo strany poľnohospodárov na znižovanie škôd zverou,“ povedal Kovalčík, podľa ktorého sa každoročne pristupuje k navyšovaniu plánov chovu a lovu aby sa eliminovali škody. Ako Kovalčík pripomenul, poľovníci majú povinnosť predložiť hodnotiteľskej komisii všetky trofeje ulovenej poľovnej zveri. Výstava potrvá do stredy, 21. marca.

Pozrite sa, ako to vyzeralo na otvorení chovateľskej prehliadky poľovníckych trofejí

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross