No active "ca-sidebar-197687" sidebar

OŽĎANY: Príčina požiaru kaštieľa je známa, páchateľa polícia zatiaľ nenašla. Pracujú na novej streche

Kaštieľ v obci Ožďany, ktorý v októbri minulého roka prišiel pri požiari o šindľovú strechu, bol pravdepodobne zapálený. Podľa stanoviska hasičov išlo o otvorený oheň, ktorý spôsobil jeden z najväčších požiarov minulého roka v okrese Rimavská Sobota. Ako Rimava.sk ďalej informoval okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru Marek Laššák, pravdepodobnou príčinou bola manipulácia neznámej osoby s otvoreným ohňom. "Všetky iné alternatívy vzniku požiaru boli vylúčené," povedal riaditeľ okresného riaditeľstva. Či išlo o náhodný alebo úmyselný požiar vyšetrovala polícia, ktorá vo veci začala trestné stíhanie, škody boli odhadnuté minimálne na 300 tisíc eur. Po asi troch mesiacoch bolo však v uplynulých dňoch vyšetrovanie pozastavené.

"Neboli zistené skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe," informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, podľa ktorej však v prípade zistenia nových informácií môže pokračovať ďalej.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa starostu obce Jána Mateja, ktorý podával trestné oznámenie, bolo zrejmé, že to niekto zapálil, a že sa to samé nechytilo. "Celý deň predtým aj noc pršalo a ďalší deň potom sa to chytilo," podotkol Matej. Miestni obyvatelia na mieste požiaru spomínali, že v obci videli neznáme autá, podľa starostu neskôr vysvitlo, že v tomto prípade išlo o jedného z občanov, ktorý si priniesol nové auto a nebolo ešte prepísané. Polícia popritom preverovala aj iné alternatívy a kamerové záznamy. "Je to ako hľadať ihlu v kope sena," dodal starosta k náročnosti vyriešeniu tohto prípadu.

Na ceste vedúcej ku kaštieľu majú ošetriť gaštanovú alej

Pozitívny posun podľa starostu je, že majitelia pracujú na ošetrení stromov, gaštanovej aleje, ktorá vedie ku kaštieľu. "Je už dosť stará a stromy sú narušené a vysušené. Zabezpečili arboretika z Banskej Štiavnice a vypracuje posudok. Majú záujem," tvrdí Matej a dodáva, že majitelia majú snahu aby aj dotácia z ministerstva prišla. "Bolo by dobré, keby štát našiel prostriedky, aj keď sú na Slovensku kaštiele v lepšom stave. Tento prípad je podobný ako na Krásnej Hôrke," uzavrel s tým, že majitelia chceli strechu začať opravovať ešte pred požiarom.

Náklady na zhorenú strechu vypočítali na viac ako 560-tisíc eur, ministerstvo by mohlo pomôcť len do výšky 200-tisíc

Pri obnove strechy renesančného kaštieľa by majiteľovi mohlo pomôcť ministerstvo kultúry. Ako na stretnutí po požiari uviedol štátny tajomník rezortu Konrád Rigó, súkromný vlastník Bystrická dopravná spoločnosť (BDS) môže získať z dotačného projektu sumu do výšky 200 tisíc eur. "O výške podpory rozhoduje odborná komisia menovaná ministerkou kultúry," uviedli pre Rimava.sk na ministerstve s tým, že výsledok by mal byť známy do konca februára.

Podľa Evy Bednárikovej z kancelárie generálneho tajomníka služobného úradu požadovaná dotácia je vo výške 526-tisíc eur. Slúžiť majú na odstránenie havarijného stavu a komplexnú rekonštrukciu krovu. "Na vybudovanie konštrukcie krovu bude nadväzovať prekrytie krovu strešnou krytinou," priblížila Bednáriková a dodala, že ako strešná krytina sa použijú Cementové šablóny o rozmeroch 400 x 400 milimetrov a počíta sa aj s oplechovaním.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross