No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PETROVCE: V chránenom území bojujú s čiernou skládkou už desaťročia, ľudia tam odpad nechávajú neustále

15. mája 2018 |  | 

Skládky odpadu robia vo viacerých obciach v okrese Rimavská Sobota problémy miestnym samosprávam. Jednou z najstarších je zrejme skládka pri obci Petrovce, neďaleko hlavnej cesty a prírodnej rezervácie, a vodnej nádrže Gemerský Jablonec.Podľa fotografií, ktoré sa dostali k nám do redakcie, ľudia tam neváhajú hádzať komunálny a stavebný odpad, filtre z áut, plasty, či niekoľko kusov WC. Výnimkou v tomto mieste neďaleko cesty nie je ani vypúšťanie močovky do potoka, územia mokradí. Hoci tieto prehrešky ľudí nedávno zakryla bujná vegetácia, podľa ochranárov boli tieto porušenia zákona uplynulý týždeň nahlásené na políciu. Na porušenia zákona však poukazujú už viac ako desať rokov. Centrum smetiska sa nachádza v chránenom vtáčom území a zároveň je aj na hranici s Chránenou krajinnou oblasťou Cerova vrchovina.

Ako pre Rimava.sk uviedol starosta neďalekej obce Petrovce, Gyula Köböl, v katastrálnom území evidujú len jednu čiernu skládku, za to ide však už o niekoľkoročný problém. „Táto skládka je už stará záležitosť, vieme o nej už asi dvadsať rokov. Každý rok ju skúsime odpratať, vyčistiť, ale zatiaľ je to márna snaha, vždy sa to obnovuje,“ povedal starosta obce, podľa ktorého je to miesto prístupné aj nákladným autám a smeti tam nosia ľudia z celého okolia. „Čo bolo v našich silách, to sme už skúšali, dali sme tam výstražné tabule – zmizli, dali sme vyhlásiť v okolitých obciach, nech tam nenosia, lebo je to zakázané a môže to mať následky (priestupkové konanie) – ani to nepomohlo,“ reaguje starosta Köböl a dodáva, že tam už chceli dať aj rampu, no skoro deň čo deň tadiaľ chodia poľnohospodári, vodári a okrem zimy aj rybári. „Nakoniec sme sa dohodli, že dáme znova výstražnú tabuľu a namontujeme tam aj fotopascu,“ prizvukuje starosta obce s približne 250 obyvateľmi, ktorá leží v pramennej oblasti Mačacieho potoka.

Náklady na neustále čistenie skládky podľa starostu ani nevedia presne vyčísliť. „Zvyknú to odstraňovať nezamestnaní, zapojení do aktivačných prác. Väčšinou štyria, piati ľudia a trvá to niekoľko dní. Ale boli už aj také prípady, keď sme tam museli nasadiť ťažký mechanizmus. Bolo to asi trikrát, keď tam vozili zeminu a tehly z hliny,“ hovorí Köböl, podľa ktorého sa so súčasným stavom obrátili na Okresným úrad životného prostredia a zrejme budú musieť aj na Brantner.


Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
V minulom roku sa podarilo v obciach odstrániť niekoľko skládok odpadu
Skládky odpadu sa stále rozširujú, poradiť si s nimi nevedia ani v neďalekej obci
Skládka pri Pokoradzkých jazierkach sa vďaka dobrovoľníkom pomaličky zmenšuje
Do konca mesiaca odstránia nelegálne skládky, na projekt získali takmer 60 tis. eur
Nelegálne skládky odstránili z dotácií len v Tisovci
„Autíčkari“ zmenili lokalitu divokej skládky, smeti teraz vyvážajú za Vyšnú Pokoradz

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross