No active "ca-sidebar-197687" sidebar

POD SOBOTSKOU BRÁNOU: Folklórny festival s bohatým programom

14. septembra 2019 |  | 

Rimavská Sobota už túto sobotu, 14. 9. 2019, ožije folklórom. Mestské kultúrne stredisko pre všetkých milovníkov tradičnej ľudovej kultúry pripravilo 2. ročník folklórneho festivalu POD SOBOTSKOU BRÁNOU. Nádvorie Čierneho orla ožije miestnym folklórom, v závere dňa podujatie vyvrcholí tanečným pásmom známeho folklórneho súboru železničiarov MARÍNA zo Zvolena a koncertom world music kapely DRUŽINA. Počas dňa vystúpia na pódiu Hlavného námestia miestne detské i dospelé folklórne súbory i zoskupenie inštrumentalistov, prezentujúce valašský, pastiersky hudobný folklór TROMBITÁŠI ŠTEFÁNIKOVCI. Tešiť sa môžete na stretnutie s ľudovými a umeleckými výrobcami, tradičný trh s dobrotami, tanečný dom i tvorivé dielne pre deti. Vstupné na večerný program FS Marína a Družinu je 5€ pre dospelého a 3€ pre dieťa. Kapacita je obmedzená. Vstupenky si môžete zakúpiť v MsKS a cez online systém na www.kulturars.sk i priamo na mieste.

Začiatok je naplánovaný na 9.00 hodinu ráno, kedy sa otvoria brány školy tvorivosti pre deti. Dopoludnia budú na nádvorí prezentovať svoje originálne výrobky z kože, dreva, látky a iných zaujímavých materiálov miestni ľudoví remeselníci a výrobcovia. Na miestnom trhu nebudú chýbať originálne vyšívané i háčkované odevy, tkané koberce, tašky s folklórnou tematikou, voskové obrúsky, korbáče a kožené výrobky, fujary, píšťaly, črpáky, drotárske výrobky, ozdobné kraslice, prírodné voňavé mydielka. Nájdete tam aj miestne fajnoty, čerstvé pečivo, najrôznejšie pagáče, megapalacinky , bezlepkové koláče i chlieb. O 10.00 hod. sa budete môcť zapojiť do nácviku tanečných krokov v škole tanca, ktorú povedie folklorista a tanečný pedagóg Andrej Sýkora s manželkou, ktorý je organizačným vedúcim FS Marína.

O 11.00 hod. sa na pódiu na Hlavnom námestí začne program našich najmenších folkloristov z Podkovičky, Hájička a zo Súkromnej ZUŠ. O 12.00 hod. ich na pódiu vystriedajú dospelí tanečníci i speváci z miestnych folklórnych súborov Rimavan, Lieščina a Hájik.

V treťom vstupe na Hlavnom námestí vystúpia o 13.00 hod. Trombitáši Štefánikovci, zoskupenie inštrumentalistov, prezentujúce valašský, pastiersky hudobný folklór moravsko-slovenského pomedzia. Divákom predstavia hudobný život na salaši a ľudové hudobné nástroje ako sú fujara, drumbľa, píšťalky, heligónka, pastierske rohy a ozembuch. Ukážkou budú aj pracovné pastierske kroje a práskanie pastierskym bičom.

V hlavnom večernom programe sa o 17.30 hod. na nádvorí Čierny orol predstaví svojím pásmom folklórny súbor železničiarov MARÍNA zo Zvolena, ktorí patrí medzi významných protagonistov scénického folklorizmu na Slovensku. Program ponúkne divákovi folklórny materiál najmä z oblasti Podpoľania, na scéne však uvedú ľudové piesne a tance aj z iných etnografických oblastí. Hudba, tanec, spev, ľudové zvyky a slovesnosť, neskutočná dynamika a živelnosť prevedenia a súčasne jemnosť a lyrickosť či rôznorodá regionálna drobnokresba, to všetko charakterizuje tvorbu FS Marína, na ktorú sa môžete tešiť.

V závere večera sa od 19.30 hod. predstaví skvelé hudobné zoskupenie DRUŽINA, ktoré nám prinesie folklór trochu … Hudba skupiny Družina je postavená na dvoch ženských hlasoch, ktoré doprevádzajú profesionálni muzikanti prichádzajúci z rôznych hudobných svetov. Ako jedna z prvých skupín na Slovensku, začala Družina prinášať poslucháčom originálne úpravy tradičných ľudových piesní v štýle world music. Po 20 rokov na scéne sa členovia skupiny rozhodli nazvať svoj štýl výrazom slovenský neofolklór, čím bližšie a konkrétnejšie pomenúvajú svoju originálnu tvorbu.

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v Dome kultúry.
Podujatie organizuje Mestské kultúrne stredisko v spolupráci so SOŠOS s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, ktorý je zároveň hlavným partnerom podujatia. Mediálnymi partnermi podujatia sú: Rimava.sk, TV Rimava, Gemerské zvesti a Kam do mesta.

Trombitáši Štefánikovci
Základom sú dvaja bratia Ján Štefánik (hra na ozembuch) a Pavol Štefánik (heligónka) , Juraj Štefánik (viola), Pavol Novosád (drumbľa) , Ivan Bobot (fujara), Peter Peťovský (hráč na ovčie zvonce), Andrej Jobus (hráč na gajdy), Dano Káčer zo Vsetína (ČR), známy aj ako spevák a hráč na kontrabas vo Vsetínskej kapele DAREBAND a hráč na basgitaru v rockovej kapele STRAM. Nástroje, na ktorých Štefánikovci hrajú sú pre túto oblasť charakteristické a poväčšine si ich aj sami vyrábajú. Fujary, trombity, pastierske rohy a rôzne píšťalky, ktoré sú pre tento región dominantnými nástrojmi vyrábajú Ján Štefánik , Pavol Novosád a Ivan Bobot. Výrobky kolektívu Štefánikovci vlastní a používa aj ľudovo umelecký kolektív Lúčnica ,SĽUK a Ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku.
Ján Štefánik , Pavol Novosád a Ivan Bobot sú držiteľmi ocenenia Dr. Ladislava Lenga lnstrumentum excellence a ocenenia Zlatá fujara za výrobu ľudových hudobných pastierskych nástrojov. Pavol Štefánik získal v roku 2005 titul Laureát za hru na fujaru trombitu a pastiersky roh v Banskej Bystrici na štátnej súťaži inštrumentalistov hudobného folklóru a v roku 2007 ocenenie Zlaté pásmo na medzinárodnom festivale v Košiciach Cassovia folkfest. V roku 2017 vydali pastierske hudobné CD pod názvom Grúňom Hore.

Folklórny súbor železničiarov Marína, Zvolen
Folklórny súbor železničiarov Marína patrí medzi významných protagonistov scénického folklorizmu na Slovensku. Dramaturgia jeho programov ponúka divákovi folklórny materiál najmä z oblasti Podpoľania, na scéne však uvádza ľudové piesne a tance aj z iných etnografických oblastí. Tvorivý   autorský prístup jej choreografov a hudobných upravovateľov je citlivý,  s akcentovaním pôvodiny, a spolu so zakódovanou lyrikou a poetikou Maríny, formuje  jej umeleckú tvár do nezameniteľnej podoby.

Tvorbu Maríny charakterizuje dlhoročný špecifický rukopis umeleckého vedúceho a choreografa súboru Jána Jamrišku. Pod jeho vedením si súbor vytvoril vlastnú, jedinečnú tvár, charakteristickú vysokým umeleckým spracovaním a interpretačnou úrovňou. V choreografiách sa umelecky rozvíjajú špecifické, lokálne znaky tanečných motívov a zaužívané tradičné formy tancov.

Počas svojej bohatej histórie súbor spracoval už mnohé tance a zvyky z rôznych tanečných oblastí Slovenska (Podpolianska, Hontianska, Horehronská, Myjavská, Goralská, Šarišská, Gemerská, Liptovská, tance rómskeho etnika). V posledných rokoch sa však Marína venuje najmä spracovaniu tancov z jej najbližších regiónov stredného Slovenska – z Podpoľania, Hontu a Horehronia. Hudba, tanec, spev, ľudové zvyky a slovesnosť, neskutočná dynamika a živelnosť prevedenia a súčasne jemnosť a lyrickosť či rôznorodá regionálna drobnokresba, to všetko inšpiruje a podnecuje folkloristov z FS Marína ku tvorivej práci, rozvíjaniu tradičných hodnôt obrovského folklórneho dedičstva, ktoré má Slovensko k dispozícii. Momentálne pôsobí v súbore sláčiková ľudová hudba s cimbalom a sólistami – inštrumentalistami. Najbohatšie zastúpená zložka folklórneho súboru je tanečný súbor. Choreografické spracovanie tancov rozvíja špecifické lokálne znaky tanečných motívov s dôrazom na tradičné tanečné formy a estetickosť scénického prevedenia. Atmosféru a charakter súboru dopĺňajú dievčenská a ženská spevácka skupina.

DRUŽINA - folklór trochu inak…
Hudba skupiny Družina je postavená na dvoch ženských hlasoch, ktoré doprevádzajú profesionálni muzikanti prichádzajúci z rôznych hudobných svetov. Ako jedna z prvých skupín na Slovensku, začala Družina prinášať poslucháčom originálne úpravy tradičných ľudových piesní v štýle WorldMusic / Ethno. Po 20 rokov na scéne sa členovia skupiny rozhodli nazvať svoj štýl výrazom SLOVENSKÝ NEOFOLKLÓR, čím bližšie a konkrétnejšie pomenúvajú svoju originálnu tvorbu. Rovnako pomenovali aj aktuálne pripravované CD, ktoré vyjde túto na jeseň. Stovky vystúpení na podujatiach a festivaloch (od folklórnych až po rockové) po celej Európe, umiestnenia vo svetových rebríčkoch na prvých priečkach, desiatky vstupov v televíziách a ocenenia Hudobnej akadémie - AUREL za najlepšiu platňu v žánrovej kategórii Folk, Country, World music v rokoch 2007 a 2012, či platinová platňa za CD Vianočné (predaných viac ako 5.000 kusov) povedia viac, ako akékoľvek biografické fakty. DRUŽINA nám zahrá v zložení: Danka Ferienčíková / spev, Miťa Almášiová / spev, Janko Šimiak / píšťalky, fujara, Aty Béreš / basová gitara, Adam Mičinec / gitary a Matej Smutný / bicie.

Zdroj: MsKS v Rimavskej Sobote


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross