No active "ca-sidebar-197687" sidebar

„Pomocná labka" v Centre pre deti a rodiny Rimavská Sobota

6. apríla 2019 |  | 

Pes sa často uvádza v spojení "najlepší priateľ človeka". Deti v našom centre  na začiatku svojho života nemali najlepšie nič, ani priateľa, ani rodiča, ani prostredie, ktoré by ich od útleho veku formovalo tak, aby sa cítili ako hodnotní ľudia. Nenaučili sa, že dotyky s druhým môžu byť aj príjemné, neohrozujúce, že ich pocity sú dôležité, že sa nemusia len báť, či byť smutné, ostražité a pripravené na to, čo sa doma bude diať. Keďže s človekom bol kontakt v minulosti ohrozujúci, v Centre pre deti a rodiny sme skúsili kontakt so psom prostredníctvom odbornej spolupráce s canisterapeutickým tímom. Kontakt dieťaťa so psom sa postupne ukázal ako liečivý, pomáhajúci, saturujúci bezpečné dotyky a dokonca posilňujúci sebadôveru detí. Canisterapia v detskom domove začala od septembra 2017, kedy sme nadviazali spoluprácu s canisterapeutickým tímom  z občianskeho združenia Physiocanis a náklady na terapiu dokázali hradiť s pomocou Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny.

Do terapeutického procesu boli zapojené vybrané deti so syndrómom CAN, zanedbávané, pre ktoré bol ľudský dotyk bolestivý. Zvolili sme cestu kontaktu so zvieraťom, ktorý bol pre nich na začiatku terapie ťažký, no postupne sa naučili regulovať kontakt (dotyky) sami svojou vôľou, súrodenci ktorí boli voči sebe agresívni dokázali cez prácu so psami postupne spolupracovať a menej na seba útočiť. Ide o pomalé pokroky, no ukazuje sa, že cez psov si dokážu saturovať zanedbaný alebo traumatizujúci kontakt s rodičom, no je potrebné v práci pokračovať. Finančnú pomoc sme sa preto rozhodli hľadať cez Nadáciu pre deti Slovenska, ktorá vyhlásila grantovú výzvu Hodina deťom a boli sme úspešní.

Organizačne canisterapiu zabezpečovali psychologičky centra, v spolupráci so vzťahovými vychovávateľmi, canisterapeutmi a samotnými deťmi, ktoré sú aktívnymi účastníkmi canisterapie. Po absolvovaní jednej hodiny canisterapie, deti dostávali domáce úlohy, ktoré mali do ďalšej hodiny naplniť a vychovávatelia zase odporúčania ako s deťmi pracovať.

Jedno stretnutie v praxi vyzeralo nasledovne – do centrálnej budovy po pripravení miestnosti na terapiu prichádza canisterapeutický tím v zložení canisterapeuti a dva canisterapeutické psíky, zároveň vychovávateľ vo vzťahu s dieťaťom, ktoré canisterapiu podstupuje. Počas hodiny bol vzťahový vychovávateľ neustále prítomný, pozoroval prácu s dieťaťom a tiež odporúčania terapeutov, ktoré zapracovával do výchovnej práce. Po ukončení sa ku konzultácií pridal psychológ a spolu s canisterapeutom, pedagógom konzultovali pokroky, odporúčania pre ďalšiu prácu s dieťaťom.

Vďaka Nadácii pre deti Slovenska a konkrétne grantovému program Hodina deťom, náš projekt „Pomocná labka v detskom domove”, mohol pokračovať naďalej a to konkrétne v období od 1.septembra 2018 do 31.marca 2019, kedy sme deťom zabezpečili 10 canisterapeutických stretnutí. Hodina deťom podporila náš Detský domov finančným grantom vo výške 1686€, za čo sme im veľmi vďační a najvďačnejšie sú naše deti, ktoré sa mohli canisterapie opäť zúčastniť.

Sponzorovaný článok. Zdroj: Centrum pre deti a rodiny Rimavská Sobota

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross