No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Primátora J. Šimka budú prešetrovať pre možné porušenie ústavného zákona, súvisí to s jeho podnikaním

5. novembra 2020 | | |  | 

Na primátora Rimavskej Soboty Jozefa Šimka, poslanca NR SR za stranu ĽSNS, podala polícia podnet pre možné porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu, zaoberať sa ním bude parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Jeho členom je aj primátor Šimko.

„Podľa polície mohlo dôjsť zo strany Šimka k uprednostneniu osobného, pred verejným záujmom. Uprednostnenie osobného záujmu je jeden z najzávažnejších porušení ústavného zákona, ktorý tento výbor rieši,“ uviedol na svojej sociálnej sieti člen strany Za ľudí Tomáš Lehotský, poslanec NR SR a člen Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa Lehotského ide o prípad, keď Jozef Šimko ako primátor Rimavskej Soboty podpísal nájomnú zmluvu na pozemky vo vlastníctve mesta medzi mestom a firmou, v ktorej bola jeho vtedajšia manželka štatutárkou a on bol/je jej spoluvlastníkom. „Toto je samo o sebe protizákonné a okrem toho taký malý konfliktík záujmov,“ napísal ďalej poslanec Lehotský, podľa ktorého aj hlavný kontrolór mesta vyjadril svoje podozrenie nad cenou prenajímaného pozemku – bola podľa neho nízka.

Ako ďalej uviedol Lehotský, Jozef Šimko sa podľa neho bráni tým, že zmluva je neplatná, keďže nebola do troch mesiacov od podpisu zverejnená na webe mesta. „Toto zrejme sedí. Napriek tomu firma pána Šimka nízke nájomné mestu platí a pravdepodobne firma daný pozemok aj využíva,“ tvrdí ďalej Lehotský, ktorý výboru navrhol, aby si od polície a mesta vyžiadali dodatočné informácie. „Najmä skutkový stav, či firma pozemky skutočne využíva. Nasledovala dlhá a miestami vyostrená debata, počas ktorej sa nás Jozef Šimko snažil presvedčiť, že on nič zlé neurobil. A jeho najväčší obranca bol predseda výboru Boris Susko zo SMER-u,“ opísal poslanec Tomáš Lehotský na svojej sociálnej sieti a dodal, že v prípade Šimkovko pochybenia urobia všetko preto, aby za to niesol zodpovednosť.

Ako sa ďalej uvádza v zápisnici z 5. schôdze Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií z 8. júla 2020, ide o podnet na začatie konania od Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rimavskej Sobote. Počas tejto schôdze Jozef Šimko povedal, že sa k veci podrobne vyjadrí. „Ja sa k tomu vyjadrím, ale naozaj mám taký pocit, že je to politické udanie zo strany mojich nepriateľov a zvlášť človeka, ktorý kandidoval za primátora pred rokom a pol a ubezpečujem každého, že ničoho som sa nedopustil,“ povedal podľa prepisu zo schôdze primátor Šimko.

O stanovisko k uvedenému podnetu sme primátora Jozefa Šimka už požiadali.

Zdroj: Rimava.sk, FB Tomáš Lehotský


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross