No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prvá sprístupnená výstava v múzeu po uvoľnení opatrení patrí výtvarnému umeniu

26. mája 2020 |  | 

Výstava Šarlota Bottová. Výber z tvorby je prvou výstavou, ktorú pripravilo Gemersko-malohontské múzeum po uvoľnení opatrení v súvislosti s pandémiou Covid 19. Pre verejnosť je sprístupnená od 19. mája. Rimava.sk o tom informovala Ľudmila Pulišová, etnologička múzea.

Šarlota Bottová sa v rámci výtvarného umenia venuje najmä kresbe portrétov. „V rámci svojej tvorby ich namaľovala vyše sto, pomerne veľké množstvo na objednávku, no postupne, s rastúcim záujmom verejnosti, aj pre potreby výstav,“ priblížila Pulišová. Ako dodala, svoje diela vystavovala napríklad v Prahe (2016), na výstave amatérskych rómskych umelcov AraArt, v Košiciach (2017), v Hnúšti (2017) a v Rimavskej Bani.



Pri svojej tvorbe využíva najmä techniku kreslenia grafitovými ceruzkami. Venuje sa kresleniu známych osobností spoločenského, kultúrneho i politického života z domáceho, či zahraničného prostredia. Zobrazila napríklad známu primášku Barboru Botošovú, hudobníka Igora Kmeťa, speváčku Gitanu, rapera Kaliho, majstra bojových umení Attilu Végha, hercov Morgana Freemana, Viena Diesela, Arnolda Schwarzeneggera, bojovníka za občianske práva a nositeľa Nobelovej ceny Martina Luthera Kinga a mnoho iných. Niektoré jej práce, ako portrét prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, či speváčky Věry Bílej, boli uverejnené na titulnej strane kultúrno-spoločenských novín Rómov na Slovensku Romano nevo ľil.

Šarlota Bottová (1989) je mladá talentovaná výtvarníčka pochádzajúca z Rimavskej Bani, v súčasnosti žije a tvorí v Hnúšti. Vyštudovala Strednú odbornú školu v Rimavskej Sobote v odbore kozmetička. Prvý vážnejší kontakt s maľbou, najmä s portrétom, získala až na strednej škole, na hodinách estetiky. Napriek tomu, že sa výtvarnému umeniu venuje ako samouk, jej diela si vďaka precíznemu prepracovaniu našli mnoho priaznivcov. Keďže nenavštevovala školu s umeleckým zameraním, väčšinu teoretických poznatkov čerpá z odbornej literatúry, internetu a z nadobudnutých skúseností.

Výstavu je možné navštíviť od utorka do piatka v čase od 9.00 do 17.00 hod., cez víkend od 13.00 do 17.00 hod. Výstava potrvá do 14. septembra 2020.

Na konci mája sprístupnia aj ďalšiu výstavu venovanú prírode

V piatok 29. mája 2020 o 9.00 hod. sprístupní Gemersko-malohontské múzeum druhú výstavu po znovuotvorení s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá. Výstavu pripravilo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši (www.smopaj.sk).

„Výstava je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn. Návštevníci sa dozvedia, ktoré živé organizmy stáli na počiatku pokusov pri skonštruovaní lietadiel, ponoriek, sonarov, ale aj to, čo inšpirovalo vynálezcu suchého zipsu,“ uviedla Monika Gálffyová, biologička múzea.

Výstavu je možné navštíviť od utorka do piatka v čase od 9.00 do 17.00 hod., cez víkend od 13.00 do 17.00 hod. Výstava potrvá do 20. septembra 2020.

Bionika je vedný odbor, ktorý princípy fungovania živých systémov a ich štruktúr aplikuje do konkrétnych technických a technologických zariadení a využíva prírodné štruktúry ako určité modely a inšpiračné zdroje pri riešení konkrétnych problémov. „Bionicky“ funguje každý živý organizmus od jednoduchej rastlinky až po človeka.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross