No active "ca-sidebar-197687" sidebar

RÁKOŠ: Náučný chodník malých netopierov je oficiálne otvorený. Nájdete na ňom aj torzo duba z roku 1610 (FOTOGALÉRIA)

10. septembra 2021 |  | |

RÁKOŠ – Dovedna 14 zastávok môžu turisti absolvovať na 1,6 kilometra dlhom Náučnom chodníku malých netopierov pri obci Rákoš pod vrchom Železník v Revúckom okrese, ktorý v piatok (10. 9.) oficiálne otvorili. Slúžiť má nielen individuálnym turistom, ale i pre školy či organizáciu rôznych podujatí.

Zaujímavosťou je, že tento rok si pripomíname 150. výročie osamostatnenialesníctva od baníctva a tento chodník má veľmi veľa spoločného aj s banskou činnosťou. Navyše, dnes je Európsky deň netopierov, takže je to úžasná symbolika,“ povedal Július Pavelko,lesný pedagóg spoločnosti Lesy SR, odštepného závodu (OZ) Revúca, ktorý bol jedným z iniciátorov výstavby chodníka.

Príroda i dejiny baníctva

Informačné tabule chodníka prezentujú miestnu prírodu aj históriu baníctva, keďže vedie okolo starých banských diel, v ktorých sa nachádza veľká kolónia zimujúcich netopierov. Najprv mal iba päť zastávok, neskôr pribudli ďalšie, aj s tematikou lesnej pedagogiky.

Chceme, aby táto trasa ponúkla záujemcom nielen vedomosti, ale aj relax v prírode. Nie je to chodník v nejakom parku, ale v skutočnom lese. Má stúpania aj klesania, rôzne nerovnosti terénu, skaly či potôčik,“ načrtol lesný pedagóg.

Článok pokračuje pod reklamou


Súčasťou chodníka je altánok s takzvaným Dubom času. „Ako lesáci ťažíme rôzne stromy. Tento dub sme mali v sklade, bol už vyschnutý a vyvrátený. Bolo nám však ľúto takýto majestátny strom odoslať niekam len tak na spracovanie, preto sme si ho vzali a očistili. Keď sme spočítali jeho letokruhy, zistili sme, že začal rásť okolo roku 1610,“ konkretizoval Pavelko.

Čo sa týka netopierov, od ktorých získal náučný chodník meno, podľa Pavelka sa ich kolónia v lete zdržiava v lokalite vzdialenej asi päť kilometrov vzdušnou čiarou od starých banských diel pri Rákoši. „Tam vychovávajú mláďatá a keď prídu chladnejšie dni, presúvajú sa sem, kde sa chystajú na zimovanie. Kým však nenastanú veľké zimy, stále vyletujú z otvorov a je to zaujímavý pohľad,“ podotkol s tým, že súčasťou projektu má byť ich pozorovanie pomocou nočných videní, ktoré už zakúpili.

Môže pribudnúť aj druhá etapa

Ako pokračoval riaditeľ OZ Lesov SR Revúca Jozef Michňa, ich snahou je chodník ďalej zdokonaľovať a v prípade dostatku financií pokračovať v druhej etape, ktorá by ho prepojila s časťou Rákošská Baňa. „V rámci lesnej pedagogiky tu chceme organizovať rôzne akcie pre malé skupiny, v prípade normánej situácie bez COVID-19 aj veľké akcie typu Lesnícke dni alebo Medzinárdoného dňa detí pre širokú verejnosť,“ avizoval riaditeľ.

Lesy SR investovali do projektu takmer 3500 eur. Financie boli použité na rôzne terénne práce, zemné úpravy, ale aj na zabezpečenie rôznych druhov materiálu (spojovacie tyče, nátery, lanové pomôcky, rezivo). Štátny podnik poskytol aj náučné tabule. Pri realizácii chodníka pomáhali aj členovia občianskeho združenia Rákošská cachä, ako i členovia Klubu slovenských turistov Jelšava.

Vo vrchu Železník sa v minulosti nachádzalo najväčšie ložisko železnej rudy v Uhorsku a jej ťažba v tamojších baniach fungovala do roku 1965. V časoch najväčšieho rozmachu dávali prácu zhruba 1300 ľuďom.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross