No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/R. SOBOTA: V meste opravujú budovu súdnej sedrie za 5 mil. eur

sedria- Rimavska SobotaV Rimavskej Sobote už viac ako desať týždňov rekonštruujú historickú budovu bývalej súdnej sedrie, ktorá by mala slúžiť ako nové sídlo okresného súdu. Opravu za takmer 5 mil. eur financovanú štátom realizuje spoločnosť  BTB GROUP so sídlom v Bratislave. Práce by mali byť podľa zmluvy ukončené v marci 2016. Ako Rimava.sk informoval dozorca stavby Jozef Kozák, s rekonštrukciou budovy začali 22. januára, no z 90 percent prác išlo zatiaľ len o búranie. „So stavebnými prácami sme začali až počas posledných dvoch týždňov,“ priblížil Kozák, podľa ktorého sanovali podlahy či odstraňovali priečky. Budovu totiž čaká komplexná rekonštrukcia, vrátane stavebných prác, kurenárskych či reštaurátorských prác. Ako ďalej spomenul, ukončené už boli práce na hydroizolácii podláh chemicko-kryštalickou injektážou, na streche o rozmeroch viac ako tisíc metrov štvorcových pribudlo 54 okien, ktoré presvetlili podkrovné priestory.

04„Získali sme tak krásne priestory a v súčasnosti je už takmer celá strecha aj tepelne zaizolovaná,“ doplnil. Budúci týždeň by sa podľa Kozáka mohlo začať so sadrokartonárskymi prácami a koncom mesiaca budú osádzať už aj prvé okná. „Včera sme mali aj návštevu z ministerstva vnútra, ako kontrolného orgánu na preverenie postupu stavebných prác. Rekonštrukcia prebieha podľa plánov, sme dokonca v miernom predstihu,“ konštatoval Kozák.

 

Bývalá súdna sedria bola postavená v rokoch 1885 až 1887 v neorenesančnom slohu a sídlil v nej župný súd. Objekt bol naposledy využívaný ako poliklinika. Koncom roka 2001 objekt prešiel pod správu štátu. Budova roky chátrala, z objektu opadávala omietka, konštrukcie boli napadnuté drevomorkou, agresívne na ne pôsobil aj trus holubov. V roku 2010 dokončili opravu strechy na objekte, predtým bolo nevyhnutné staticky zabezpečiť aj padajúci strop a krov.

Po dokončení opravy sa do vynovenej budovy na Námestí M. Topmu pod jednu strechu presťahuje okresný súd, ktorý teraz sídli v troch budovách. Hlavná budova súdu je na Jesenského ulici, ďalšie dva objekty sú v správe súdu na Daxnerovej ulici. Pred viac ako desiatimi rokmi bol okresný súd zlúčený s Okresným súdom Revúca.

Zdroj: Rimava.sk

 

Súvisiace články:
R. SOBOTA: Uzavreli zmluvu s firmou, ktorá opraví súdnu sedriu
R. SOBOTA: Začiatok prác na sedrii predpokladajú v úvode budúceho roka
Kto a kedy opraví súdnu sedriu, zatiaľ nie je známe. Začali konanie o námietkach
K vyhodnocovaniu ponúk na opravu sedrie prišli prvé námietky
R. SOBOTA: Chcú kúpiť pozemok za sedriou, má tadiaľ prichádzať väzenská eskorta
R. SOBOTA: O prestavbu sedrie jedenásť uchádzačov. Podmienky súťaže opravili
R. SOBOTA: S opravou súdnej sedrie chcú začať v auguste
R. SOBOTA: Môžu dokončiť opravu súdnej sedrie, zámer schválila vláda
R. SOBOTA: S opravou chátrajúcej súdnej sedrie by sa malo začať v budúcom roku
Mladík postupne rozkrádal opravenú strechu súdnej sedrie
Podľa ministerstva je rekonštrukcia budovy súdnej sedrie urgentná
Súdnu sedriu v havarijnom stave pripravujú na rekonštrukciu
Na opravu súdnej sedrie v R. Sobote nie sú v rozpočte peniaze
Vláda opäť prerušila rokovanie o súdnej sedrii v Rim. Sobote

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross