No active "ca-sidebar-197687" sidebar

S drogami sa stretávajú už žiaci základných škôl, môže tomu zabrániť prevencia a osveta

23. mája 2019 |  | 

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 1987 vyhlásilo 26. jún za Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi ako vyjadrenie svojho odhodlania pri dosahovaní cieľa medzinárodnej spoločnosti bez drog.

Medzinárodný deň je každoročne podporovaný jednotlivcami, komunitami aj rôznymi organizáciami. Cieľom tohto dňa je informovať verejnosť, najmä však mladých ľudí, ktorí často krát nie sú dostatočne alebo pravdivo informovaní o škodlivých účinkoch drog a ich dopade na zdravie jedinca. Tak isto vyvrátiť mýtus o neškodnosti tzv. „ľahkých drog“, s ktorými sa mladý človek dostáva do kontaktu ako s prvými drogami a tiež vyvrátiť mýtus, že ich užívanie nespôsobuje závislosť. Za takéto drogy sa považuje najmä marihuana, alkohol a tiež cigarety.

Na základe súčasného vývoja situácie v spoločnosti bol vypracovaný v rezorte zdravotníctva „Akčný plán realizácie Národnej protidrogovej stratégie Slovenskej republiky na obdobie rokov 2017-2020“, cieľom ktorého je hlavne výchova detí a mládeže k zdravému životnému štýlu, zdravotnou osvetou v oblasti drogovej problematiky a užívania legálnych a nelegálnych návykových látok.

Podľa údajov akčného plánu sú v Slovenskej republike najrozšírenejšími a najpoužívanejšími drogami metamfetamín a rastliny rodu Cannabis. Na území Slovenskej republiky bol zaznamenaný aj výskyt kokaínu, extázy a hašiša  a fentanylu (výskyt heroínu je sporadický). Na Slovensku si udržuje prvenstvo medzi nelegálnymi drogami vo všeobecnej populácií a najmä v mladších vekových skupinách užívanie marihuany. Alarmujúci je aj klesajúci vek tých, ktorí drogu užili prvýkrát. Viaceré prieskumy odhalili, že s alkoholom a tabakom sa stretávajú už 10-ročné deti a skúsenosti s nelegálnymi drogami majú žiaci posledných ročníkov základných škôl, respektíve študenti prvých ročníkov stredných škôl.

Odborníci z oblasti medicíny, psychológie a pedagogiky sa zhodujú v jednom. Najúčinnejšou je v tomto prevencia. Užívaniu a experimentovaniu drog predísť vlastným postojom, rozhodnutím a správaním a dokázať ponúkanú drogu v rizikovom prostredí odmietnuť. Počas voľného času a chvíľ oddychu sa venovať športu, kultúre a činnostiam, ktoré prinášajú radosť, relaxáciu alebo zvyšujú informovanosť a vzdelanostnú úroveň.

Zdroj: Zuzana Bokorová (RÚVZ so sídlom v Rimavskej Sobote)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross