No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Samospráva v Hnúšti pristúpila k prehadzovanej

17. septembra 2020 |  | 

Rekonštrukciu strechy kinosály v hnúšťanskom kultúrnom dome zrealizuje spoločnosť Ecoventi Slovakia z Poltára. Michal Vacula, vedúci oddelenia výstavby, životného prostredia a verejného obstarávania na Mestskom úrade v Hnúšti, pre Rimava.sk uviedol, že stavenisko im už bolo odovzdané. „Už to riešia,“ dodal.

Pôvodne však mala zrealizovať rekonštrukciu strechy, ktorá je v havarijnom stave, firma LUVAV STAV z Poltára. Tá predložila mestu najlepšiu ponuku. Vacula to konštatoval ešte na májovom rokovaní mestského zastupiteľstva, išlo o necelých 72 tisíc eur. Ako dodal, mesto dostalo ponuky od troch firiem a obsahovali podobné riešenia. Primátor mesta Roman Lebeda na tom istom rokovaní uviedol, že referencie na všetky tri firmy mali dobré. Poznamenal, že víťazná firma, ktorá dala najnižšiu ponuku, robila naposledy veľké paneláky v Rimavskej Sobote.

Primátor mesta podpísal 28. mája zmluvu o dielo so spoločnosťou LUVAN STAV. Jeho cena v nej bola vyčíslená na bezmála 71 680 eur s DPH a to aj vrátane vypracovania projektovej dokumentácie. Termín dokončenia rekonštrukcie bol stanovený do konca septembra.

Článok pokračuje pod reklamouNa ďalšom rokovaní mestského parlamentu sa hnúšťanskí poslanci zišli 30. júna. Zaujímali sa o okolnosti poskytnutia preddavku vo výške 30 percent z celkovej dohodnutej sumy zhotoviteľovi po odovzdaní staveniska. Tento bod bol totiž súčasťou zmluvy s poltárskou firmou. Viceprimátor mesta Grigorij Šamin, ktorý zasadnutie viedol, to tiež označil za neštandardný krok mesta. Katarína Trnavská,vedúca oddelenia ekonomiky a financovania na mestskom úrade, uviedla, že ak bude preddavok poskytnutý, treba doplniť do zmluvy podmienky, ktoré samospráve zo zákona vyplývajú. Šamin uzavrel debatu tým, že vypracujú dodatok k zmluve a poslanci dostanú písomné stanovisko k záležitostiam, týkajúcich sa poskytnutia preddavku. Primátor na tom zastupiteľstve nebol.

Následne prvého júla podpísal Roman Lebeda so zástupcom spoločnosti LUVAV STAV a novým zhotoviteľom dohodu o postúpení práv a prevzatí záväzkov. Stala sa ním firma Ecoventi Slovakia z Poltára. Vacula pre Rimava.sk povedal, že táto firma nebola reálnym účastníkom súťaže. Doplnil, že ponuku predložila firma LUVAN STAV. Primátor na augustovom rokovaní mestského zastupiteľstva vravel, že Ecoventi Slovakia bola partnerom spoločnosti LUVAN STAV. O tomto na predchádzajúcich rokovaniach zastupiteľstva nepadla zmienka. „Keď som im oznámil, že je problém s 30 – percentnou zálohou, spoločnosť LUVAN STAV povedala, že nemajú peniaze, aby do toho išli. Ale spoločnosť Ecoventi Slovakia, ktorá bola ich partnerom, povedala, že do toho pôjde,“ uviedol Lebeda. Podľa jeho slov právnici povedali, že je bežné takto jednoducho to „prehodiť“ na inú firmu. „Je to právne v poriadku. Konzultoval som to s dvomi právnikmi,“ tvrdil.

„V opačnom prípade by hrozilo, že musíme urobiť nové výberové konanie, čo by znamenalo, že sa bude strecha rekonštruovať až budúci rok. Ale predĺžili sme im dobu realizácie do 15. októbra a od 15. októbra sme im doplnili penále za každý deň nedokončenia stavby,“ skonštatoval hnúšťanský primátor pred poslancami. Dodal, že preddavok poskytovať nebudú, dodatkom to bolo zo zmluvy vyhodené.

Vacula ozrejmil, že firma Ecoventi Slovakia netrvala na preddavku a chcela predĺžiť termín dokončenia rekonštrukcie kvôli tomu, že prebiehali administratívne veci. Podotkol, že cena diela zostala rovnaká.

Zažil už vedúci oddelenia výstavby, životného prostredia a verejného obstarávania takýto presun z jedného subjektu na druhý? „Nezažil som to, nie som s tým stotožnený, ale ja som len technik a nie právnik,“ odvetil.

Vacula si myslí, že proces výberu dodávateľa splnil účel. „Vysúťažila sa najlacnejšia ponuka. Už čo sa dialo to za tým, som technik a nie právnik, neviem posúdiť.“

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross