No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Štrnganie za slobodu a demokraciu si pripomenú folkovým koncertom či výstavou

16. novembra 2017 |  | 

Novembrové udalosti, takzvané štrnganie za slobodu a demokraciu, si v týchto dňoch pripomínajú viaceré, prevažne stredné a staršie generácie, nechýbajú však ani študenti. V Lučenci budú tieto udalosti spojené s folkovým koncertom v synagóge, v Rimavskej Sobote študenti zájdu do kina na dokumentárny film Mečiar. V budove Gymnázia Ivana Kraska si udalosti pripomínajú už niekoľko dní výstavou zo starých výstrižkov z novín, starých fotografií. Nechýbajú ani spomienky na študentov, ktorí sa zúčastnili protestov.

„Určite si treba takéto veci pripomínať, aby sa to dostalo do povedomia aj tých mladých,“ uviedla pre Rimava.sk hovorkyňa lučeneckého magistrátu Mária Bérešová, podľa ktorej sa samospráva každoročne snaží pripomenúť si udalosti z roku 1989. Novembrové štrnganie tak tento rok bude v synagóge a udalosti si tak pripomenú folkovým koncertom Petra Janků, ktorý pochádza z Lučenca a za svoju scénografickú, divadelnú a novinársku činnosť získal viacero celoslovenských aj medzinárodných ocenení. Okrem Petra Janků na koncert príde aj ďalšia folková speváčka Soňa Horňáková. „Folkoví speváci boli v tom období veľmi preferovaní, aj na základe toho sme zvolili takýto žáner hudby. Je to tak trochu symbolické,“ hovorí Bérešová, podľa ktorej Lučenčania si zvykli udalosti z novembra pripomínať na Námestí Republiky, kde aj počas veľkých zím bola ochotná prísť aj približne stovka ľudí. „Je to tu celkom obľúbená akcia,“ poznamenala a dodala, že si na ňu melancholicky spomínajú väčšinou tí, ktorí majú v pamäti November ´89, mladých však už chodieva pomenej a preto si tieto udalosti treba pripomínať.

November 1989 si každoročne pripomínajú aj účastníci vtedajších udalostí na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. Spomienky na nežnú alebo zamatovú revolúciu vyšli tento rok na piatok, 17. novembra, kedy je vyhlásený aj štátny sviatok – Deň boja za slobodu a demokraciu. Od pádu komunizmu, s ktorým je spájaný 17. november, uplynie už 28 rokov. Kým nežná revolúcia prišla z Bratislavy do Rimavskej Soboty, prešlo presne desať dní. Pred tabakovou továrňou sa vtedy zišli tisícky ľudí, ktorí generálnym štrajkom vyjadrili svoju nespokojnosť s dovtedajším režimom. „V ten deň bolo vo všetkých organizáciách mesta, ktoré spadali pod štátnu kontrolu, zakázané zúčastniť sa generálneho štrajku. Otvorene to nikomu povedané nebolo, ale cítili sme tlak, že nie je žiaduce, aby sme sa tam ukazovali“, povedal v roku 2007 pre Rimava.sk Marian Lacko, ktorý štrajk moderoval a ako prvý vystúpil pred tisíckami pracovníkov zo závodov a študentov najmä z tunajších stredných škôl.

Pozrite si video jedného zo spomienkových stretnutí účastníkov nežnej revolúcie na Hlavnom námestí v R. Sobote

Video: Martin Nvoška

Udalosti novembra 89 začali študentami, ktorí sa podvečer 16. novembra zhromaždili v Bratislave pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a pred ministerstvom školstva hovorili o potrebe demokratizácie školstva. Veľkú demonštráciu pripomínajúcu 50. výročie zatvorenia českých vysokých škôl nacistami pripravili študenti v Prahe a jej brutálne potlačenie na Národní třídě, keď policajti študentov bili obuškami a zatýkali ich, vyvolalo medzinárodné rozhorčenie a vyburcovalo českú a slovenskú spoločnosť. Na obranu študentov sa postavili umelci a široká verejnosť. Začali sa formovať občianske hnutia a združenia, v Čechách vzniklo Občanské fórum a na Slovensku Verejnosť proti násiliu, ktoré boli prvé roky po páde komunizmu aj vládnymi stranami.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross