No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Svetoznámy dirigent Ján Valach z Belgicka podporí Hnúšťanský akord aj z druhého sveta

Profesor Ján Valach. FOTO: Hudobné centrum

Svetoznámy dirigent, organista, pedagóg a skladateľ Ján Valach, ktorý sa narodil v Hnúšti a väčšinu života prežil v exile v belgických Antverpách bude podporovať mladých a nádejných hudobníkov z celého Slovenska aj naďalej. Veľký propagátor slovenskej hudby v zahraničí Profesor Valach sa dožil 94 rokov. Zomrel minulý mesiac, 20. novembra a pohreb, zádušná omša v kostole, bude 14. decembra v Antverpách. Informáciu pre Rimava.sk potvrdila predsedkyňa odbornej komisie súťaže Hnúšťanský akord Gabriela Füssyová. Ako ďalej priblížila, jeho poslednou žiadosťou pred smrťou bolo, aby ľudia nenosili kvety a vence na jeho pohreb, ale aby urobili zbierku, ktorá potom podporí medzinárodnú súťaž Hnušťanský akord, ktorej bol dlhé roky odborným garantom.

Profesor Ján Valach

„Komunikovala som s pani, ktorá zariaďuje tieto veci. Hovorila, že Hnúšťa vôbec a aj táto súťaž to boli také jeho srdcovky. Mal radosť, že sa súťaž tak uchytila a má tradíciu. Týmto gestom plne vyjadril to, ako k tým deťom inklinuje," ozrejmila Gabriela Füssyová, učiteľka hudobnej náuky, ktorá o Profesorovi napísala knihu k jeho 80-tinám. Volala sa - A z tváre myseľ žiari.... Ako ďalej spomenula, táto informácia ich veľmi prekvapila, aj keď Profesor Valach podporoval túto súťaž viac ako 20 rokov.

„Poznala som sa sním od roku 1995, kedy prišiel na 70-te narodeniny k nám do Hnúšte. Po zmene režimu mu bolo umožnené pricestovať. V Belgicku žil od roku 1968, kedy tam musel ostať," začala spomínať Gabriela Füssyová, ktorá mala česť mu so žiačkou zahrať. „Nevedela som, aký je svetovo uznávaný, že je Hnúšťanec a žije v Belgicku. Neučili nás o ňom v škole, bol zakázaný," povedala učiteľka s tým, že keby možno vtedy vedeli pred kým hrajú, by mali veľký rešpekt (v roku 1971 mu v rodnej krajine štát odobral všetok majetok a vyhlásili ho za emigranta, pozn hnusta.sk). Odvtedy mala tú časť stretnúť sa sním asi desaťkrát, z toho v Hnúšti štyrikrát. „Boli sme sním v kontakte pri každom zavŕšení ročníka, aj keď v posledných rokoch len telefonicky. Aby deti mali pocit, že ho stretli. Veľmi im fandil, tešil sa tomu záujmu. Bol na ne vždy pripravený. Bol to úžasný človek s veľkou charizmou. Jeho sa nedalo nemať rád," zdôraznila.

 

Ako prvý dirigent na svete nahral kvadrofonickú nahrávku, a to Dvořákovu Novosvetskú symfóniu s orchestrom Philharmonica Hungarica.
„My si najviac ceníme, že síce bol koncertný organista, skladateľ a dirigent, ale mal vzťah aj k deťom. Na hudobnú náuku si tiež spomínal ako na nutné zlo, ale táto súťaž že je úžasný nápad takto hravou, zábavnou formou overovať vedomosti. Takto začala naša spolupráca a v súčasnosti už rozbiehame 22. ročník. Teší sa obľube," povedala Füssyová a dodala, že patril k prvým, ktorí začali robiť výchovné koncerty pre gymnáziá a stredoškolákov. Podľa jej slov v súčasnosti súťaž už navštevujú žiaci druhej generácie, terajších učiteľov, ktorých účasť na tejto súťaži nasmerovala v štúdiu.



Súťaž vrcholí celoslovenským a medzinárodným kolom na jar a zapojené sú do nej všetky základné umelecké školy na Slovensku. „K nám sa dostanú tí najlepší, býva ich okolo stovky," priblížila Füssyová s tým, že ide o rôzne hry, ktoré sa vždy viažu k hudbe. „Keď Valach hral a venoval sa cvičeniu prišiel na to, aké je dôležité napríklad v dejinách hudby ovládať históriu a životopis skladateľa, aby to potom človek vedel interpretovať dôveryhodne. To, čo umelci vytvárajú je odrazom skutočného sveta, ich očami," skonštatovala.

Ján Valach získal najvyššie štátne vyznamenanie za propagáciu hudby v zahraničí. Bol aj čestný občan mesta Hnúšťa kde sa narodil v roku 1925, ako syn lekára. Hudobnú školu navštevoval v detstve v Tisovci. Od roku 1944 študoval v Bratislave medicínu, a na konzervatóriu organ a dirigovanie.

Čisto hudbe sa neskôr venoval na Akadémii muzických umení v Prahe. Svoje životné dielo začal v Opere SND, ale neostal len tam. Slovensko reprezentoval aj vo svete – v Egypte ako Profesor konzervatória, v Nemecku ako dirigent a tiež v Belgicku, ktoré sa mu stalo domovom. Pôsobil ako dirigent Antverpskej Kráľovskej opery. Práve tu úspešne uviedol štyri slovenské opery, medzi inými Krútňavu s 18 reprízami.

Sám skomponoval vyše 120 skladieb a napísal veľké množstvo článkov propagujúcich slovenskú hudbu. Ako prvý dirigent na svete nahral kvadrofonickú nahrávku, a to Dvořákovu Novosvetskú symfóniu s orchestrom Philharmonica Hungarica.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Hudobné centrum, archív Gabriela Füssyová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross