No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Terakotová armáda obsadí lučeneckú synagógu, návštevníci môžu nahliadnuť aj do hrobky cisára

12. septembra 2019 |  | 

Terakotová armáda, označovaná aj ako ôsmy div sveta, obsadí v polovici septembra lučeneckú synagógu. Počas tejto výstavy, ktorá potrvá od 14. septembra do 30. novembra návštevníci uvidia 55 prepracovaných sôch hlinených vojakov a 2 koňov v nadživotnej veľkosti, ktoré boli dovezené priamo z oblasti Si-anu v Číne. Ide o certifikované kópie vojakov, každá socha váži 150-180 kg a kone dokonca viac ako 600 kg. Na príprave výstavy sa podieľa spoločnosť Govin Group, Banskobystrický samosprávny kraj, mesto Lučenec, Novohradské múzeum a galéria a LUKUS - Mestské múzeum Lučenec. Rimava.sk o tom informovala Marcela Glevická, hovorkyňa BBSK.

„Kraj podporuje rozvoj turizmu a cestovného ruchu, tiež podporujeme to, aby ľudia zo severných častí nášho kraja mali dôvod cestovať na juh kraja a naopak, aby ľudia z južných okresov nachádzali zaujímavé turistické destinácie na Horehroní. Mesto Lučenec bolo pre výstavu zvolené veľmi strategicky, okrem návštevníkov zo Slovenska máme potenciál osloviť tiež maďarských turistov, ktorí sa tak ocitnú v našom kraji a môžu spoznať aj iné zaujímavé lokality južného regiónu,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. „Som nesmierne rada, že sa nám podarilo usporiadať takúto unikátnu výstavu a poskytnúť občanom a návštevníkom nášho mesta nevšedný zážitok, ktorý bezpochyby čínska terakotová armáda ponúka,“ uviedla primátorka Lučenca Alexandra Pivková.

Podľa Glevickej sa počas prehliadky verejnosti naskytne úžasný pohľad do hrobky prvého čínskeho cisára, ktorý dokázal zjednotiť Čínu a ukončil tak obdobie chaosu medzi všetkými čínskymi štátmi, návštevníci sa detailne dozvedia o živote prvého čínskeho cisára. Ako doplnila, terakotová armáda sa označuje ako ôsmy div sveta a pri jej objavení v roku 1974 sa našlo viac ako 8 tisíc bojovníkov. Dnes patrí toto mauzóleum k najväčším čínskym pamiatkam a k desiatim najvýznamnejším archeologickým nálezom 20. storočia. Od roku 1987 je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Návštevníci sa môžu prísť na výstavu pozrieť každý deň okrem pondelka, podľa otváracích hodín Synagógy. Cena základného vstupného je 5 eur, študenti, dôchodcovia a ZŤP zaplatia 3 euro, deti od 6 do 15 rokov 2 euro a rodinné vstupné je za 12 eur (2 dospelí a 3 deti, max. do 15 rokov). Na pokladni si záujemcovia môžu zakúpiť suveníry s čínskou tematikou terakotových vojakov.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Facebook BBSK


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross