No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tip na knihy pre deti: Téma smrti v detských knihách a prečo by sme sa jej nemali vyhýbať

2. novembra 2024 |  | 
Zdroj: Ilustračný obrázok. Pixabay.

Téma smrti v knižkách pre deti i v rozhovoroch patrí k tým, ktorým sa väčšina rodičov a vychovávateľov radšej vyhne. Mnohí majú pocit, že ide o príliš ťaživú a citlivú tému, ktorá môže deti len zbytočne zaťažiť alebo vystrašiť. Obavy, že deti nie sú pripravené na konverzácie o smrti, vedú k tomu, že sa o tejto nevyhnutnej súčasti života často mlčí.

Zabúdame však, že smrť je prirodzenou súčasťou existencie, a že deti sa s ňou skôr či neskôr stretnú – či už pri strate domáceho zvieratka, alebo blízkeho človeka. Knihy, ktoré tému smrti spracovávajú jemne a citlivo, nám môžu pomôcť viesť tieto rozhovory spôsobom, ktorý deťom pomôže nepriamo sčasti pochopiť, spracovať a jednoduchšie prekonať zložité životné situácie. Prinášame vám niekoľko zaujímavých knižných tipov s touto neľahkou témou.

Článok pokračuje pod reklamou


Aj detské knihy, ktoré majú prevahu obrázkovej časti, majú veľký potenciál pomáhať deťom pochopiť zložité a často ťažké životné témy. V niektorých knihách sa spájajú jednoduché príbehy s hlbokým filozofickým alebo emocionálnym podtextom, čím ponúkajú deťom možnosť stretnúť sa s náročnými témami v citlivom a bezpečnom prostredí.

Jedným z takýchto diel je kniha Kačka, smrť a tulipán od Erlbrucha, ktorá sa sústredí na tému smrti a prirodzeného konca života. V príbehu sa stretávame s postavou Kačky, ktorá náhodou objaví Smrť – tá má v príbehu ľudské vlastnosti, no zároveň jej obraz nepôsobí desivo.

Prostredníctvom jednoduchých, ale silných výpovedí, ako napríklad „Kačka na to nechcela ani pomyslieť“, sa deťom jemne predstavuje koncepcia strachu a neznámeho. Autor vytvára vizuálny zážitok, ktorý pomáha deťom uvedomiť si prirodzenosť kolobehu života, bez toho, aby sa kniha zdala byť príliš ťaživou.

Ďalším inšpiratívnym dielom je Anton a Jonatán od Gaardera a Düzakina, kde je postava plyšového medvedíka tichým, neutrálnym pozorovateľom, ktorý pomáha deťom zvládať zložité emocionálne situácie. Použitie medvedíka ako rozprávača pomáha deťom vniesť sa do príbehu, bez pocitu tlaku či manipulácie s emóciami. Vizuálna stránka knihy využíva „pohľad", ktorý diváka vtiahne do deja zvonka, akoby bol iba tichým pozorovateľom.

Séria kníh od autoriek Elisabeth Helland Larsenovej a Marine Schneiderovej, Ja som Smrť a Ja som Život, prenáša čitateľov priamo do stredu príbehu. Postavy Smrti a Života v týchto knihách umožňujú deťom nazrieť na tieto veľké koncepty „ich očami“ – táto imaginárna perspektíva im poskytuje pocit istého druhu pokoja. Externé pozorovanie kombinované s postupným priblížením a vzďaľovaním postáv vytvára dynamický efekt, ktorý deťom umožňuje lepšie sa stotožniť s postavami príbehu.

Tieto obrazové knihy predstavujú nepriamy prístup k ťažkým témam, ktoré sú súčasťou života každého človeka. Ich vizuálna aj jazyková stránka umožňujú deťom pochopiť, precítiť a spracovať tieto témy citlivo bez toho, aby sa cítili vystrašené, či boli príliš zaťažené.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross