No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Demonštrovali takmer pod oknami Zboru národnej bezpečnosti, pred tabačkou sa stretlo 5-tisíc ľudí

17. novembra 2020 |  | 
Minulý rok si výročie Nežnej revolúcie prišli pripomenút desiatky ľudí.

17. novembra si pripomíname 31. výročie Nežnej revolúcie. Vlna nenásilných demonštrácií dorazila do Rimavskej Soboty 27. novembra 1989. Pred tabakovou továrňou sa o 12:00 zišlo okolo 5-tisíc ľudí, aby generálnym štrajkom vyjadrili svoju nespokojnosť s dovtedajším režimom.

Demokracia nie je tovar

Informácie o mieste a čase generálneho štrajku sa mestom šírili na malých odkazoch. Plagáty, ktoré ľudia lepili pod dohľadom Zboru národnej bezpečnosti, jej príslušníci dlho na múroch nenechali a strhávali ich dole.

Článok pokračuje pod reklamou



V ten deň bolo vo všetkých organizáciách mesta, ktoré spadali pod štátnu kontrolu, zakázané zúčastniť sa generálneho štrajku. „Otvorene to nikomu povedané nebolo, ale cítili sme tlak, že nie je žiadúce, aby sme sa tam ukazovali,“ povedal už v minulosti pre Rimava.sk Marian Lacko. Práve on sa 27. novembra postavil na provizórne pódium pred tabakovú továreň, ktoré tvorilo auto Škoda 1203, a moderoval štrajk. Ako prvý vystúpil pred tisíckami pracovníkov zo závodov a študentov najmä z tunajších stredných škôl. Ľudia v Rimavskej Sobote štrajkovali tesne pod oknami vtedajšieho Okresného riaditeľstva Zboru národnej bezpečnosti, kde teraz sídli okresné riaditeľstvo polície. Na generálnom štrajku boli prednesené dve základné požiadavky, a to zrušiť vedúcu úlohu Komunistickej strany Československa, ktorú vtedy zaručovala ústava, a slobodné voľby, čo znamenalo pád komunistického režimu.

Nežná revolúcia na Gymnáziu Ivana Kraska (Rimavská Sobota)

Demonštrujúci sa počas Nežnej revolúcie postavili za slobodu a demokraciu, ktorú dovtedajší režim nepripúšťal. Udalosti, ktoré sa spustili po nenásilných demonštráciách, vyformovali na Slovensku podobu demokracie, ktorú tu máme dodnes. Ako minulý rok pri okrúhlom výročí udalostí z novembra 1989 povedala ich protagonistka Henrieta Hrinková, do revolúcie išli s tým, že demokracia nie je tovar. „Je to jedna najvzácnejšia hodnota a je ešte tak krehká, že ju musíme všetci chrániť,“ myslí si Hrinková. S tým, že ani po rokoch v spoločnosti nie je všetko dobré, súhlasil aj Marian Lacko.

Takto vyzeral generálny štrajk v Rimavskej Sobote. Autorom záberov je Jozef Tokár.

Dokument Nežné mestečko sprostredkuje osobné príbehy

Porevolučné udalosti opisuje aj filmový dokument Nežné mestečko z dielne Rimavskosobotského televízneho štábu Evy Szekeres a kameramana Ladislava Lichtmanneggera. Premiéru mal v tunajšom kine Orbis minulý rok. Dokument sprostredkuje emócie a možno i nenaplnené vízie ľudí, ktorí sa za slobodu a demokraciu postavili, poukazuje na porevolučné zmeny, ktoré štrajk priniesol do životov ľudí. V dokumentárnej eseji vystupujú obyčajní, ale svojím spôsobom výnimoční ľudia. Divákom v Nežnom mestečku priblížia, ako sa dalo dostať na zahraničné stáže, čo všetko museli urobiť a aké to bolo prvýkrát prekročiť hranice.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross