No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Začiatok zasadnutia mestského zastupiteľstva sprevádzal protest hokejistov. Žiadali otvorenie štadióna

9. decembra 2020 | |  | 

Začiatok zasadnutia mestského zastupiteľstva sprevádzal okrem výmeny názorov kvôli zmene termínu zasadnutia aj klepot hokejok a pokriky protestujúcich hokejistov.

Protestujúci mladí športovci aj s ich rodičmi sa stretli pred Domom kultúry, kde poslanci a vedenie mesta zasadali. Ich pokriky a búchanie hokejok sa neskôr presunulo aj pred Guľovú sálu, kde poslanci a vedenie mesta rokovalo.

Ako pred začiatkom zasadnutia pre Rimava.sk povedalo niekoľko rodičov, svoj názor prišli vyjadriť najmä kvôli deťom, ktoré nemôžu trénovať. Zimný štadión je totiž uzatvorený. „Chceme, aby deti mohli opäť trénovať. Chýba im hokej, tento rok tréningy poriadne ani neboli. Nie je dobré, keď vypadnú z tréningového režimu na tak dlho,“ povedal jeden z rodičov. Ako ďalej dodal, nevedia si vysvetliť to, prečo mesto nedovolí hokejistom trénovať aj napriek tomu, že RÚVZ v Rim. Sobote súhlasil s tréningom 6 osôb na jednej ľadovej ploche. Najskôr RÚVZ povolil tréning pre 12 ľudí s tým, že hokejisti si rozdelia plochu na dve časti. 4. decembra však svoje stanovisko zmenil.

Na zasadnutí vystúpil aj Michal Slovák, predseda HKM Rimavská Sobota. „Všetky mestá povolili klubom viesť tréningy v počte 6 osôb, v niektorých mestách aj 12 tým, že rozdelia plochu,“ vyjadril sa Slovák s tým, že hráči potrebujú trénovať. „Už od 24. októbra nemôžeme byť na ľade. V klube máme 90 detí, rodičia už mali toho dosť a vytvorili tuto atmosféru, z ktorej nie som nadšený,“ priznal Michal Slovák s tým, že nechápu, prečo im nie je umožnené trénovať, aj keď na to možnosti sú. „V januári, februári nebudeme pripravení. V klube je náročná situácia,“ povedal a ako ďalej dodal, iné mládežnícke kluby na Slovensku trénujú.

Článok pokračuje pod reklamou„Prosím vás, ak je tá možnosť, dovoľte nám trénovať. Klub napreduje, reprezentujeme toto mesto a zaslúžime si udržať aspoň tú športovú stránku a trénovať,“ zhrnul Slovák. Situácia je podľa neho vážna aj v klube mužov – hráči odchádzajú hrať inam.

Na slová predsedu HKM reagoval aj prednosta mestského úradu Štefan Szántó. „Ja neviem, či pán prezident hokejového klubu zavádza, alebo zabudol,“ povedal Szántó a ďalej menoval nariadenia RÚVZ v Rim. Sobote, podľa ktorých najskôr súhlasili s tréningom 12 detí, a neskôr 6. „Obvolal som všetky zimné štadióny, ktoré hrajú s vami v 3. najvyššej súťaži. Sabinov má štadión zatvorený, Trebišov trénuje 5 plus jedna osoba denne po 45 minút pre jednu skupinu,“ menoval Szántó, podľa ktorého spôsobom 5 plus jedna osoba trénujú aj v Dolnom Kubíne. V Kežmarku majú podľa jeho slov trénovať raz za týždeň bez použitia šatní.

Podľa Tibora Barta, riaditeľa TSM, sú mesačné náklady na prevádzku zimného štadióna vo výške približne 20 až 22-tisíc eur. Ako ďalej dodal, na štadión by museli z iných miest aj stiahnuť zamestnancov a náklady by išli aj na spustenie osvetlenia. Ľadovú plochu však naďalej udržujú, nie však v takom stave, aby sa na ňom dalo korčuľovať. „V tomto krízovom stave to považujeme za veľký luxus. A netrpia len hokejisti,“ vyjadril sa k spusteniu zimného štadióna Barto s tým, že netrpia len oni, ale celý národ a celý svet. „Tak neviem, prečo to robíte,“ dodal. Ako sa však neskôr vyjadril, štadión by vedel otvoriť aj hneď zajtra.

K problému sa vyjadril aj primátor Jozef Šimko. „Ja vás chápem, že potrebujete trénovať, ale toto nariadenie som nevymyslel ja, ani na krízovom štábe, ale RÚVZ,“ povedal primátor mesta s tým, že mesto musí šetriť, inak bude musieť od januára znižovať stavy na mestskom úrade. „Uvedomte si jednu vec, tu mesto musí žiť, nielen hrať hokej,“ vyjadril sa Šimko a ďalej dodal, že tretia liga momentálne nemá ani povolené hrať.

„Komunikujem s klubmi, so zväzom – všetci sú prekvapení, že netrénujeme,“ tvrdí Michal Slovák, podľa ktorého napríklad aj hokejisti v Banskej Bystrici trénovali tak, že mali na lade 12 detí. Ako ďalej uviedol, za hodinu a pol by sa na ľade vystriedalo 15 detí. „Máme tam veľa detí a tí rodičia to chcú, keď to v iných kluboch je, nerozumejú tomu, prečo by to nemohlo byť u nás. Chceme len trénovať,“ zhrnul Slovák, ktorý je podľa jeho slov vďačný vedeniu mesta aj poslancom za to, čo doposiaľ spravili pre hokej.

Podľa poslanca Michala Demetera mesto uzavretím štadióna mesačne ušetrí 6 až 7-tisíc eur. Ako ďalej dodal poslanec Roman Vaľo, financie na prevádzku zimného štadióna v rozpočte sú. „Vaše vyjadrenia a argumentácia, prečo nedovolíte deťom trénovať, sú absolútne jalové, bez štipky empatie,“ myslí si Vaľo, ktorý zdôraznil, že za celý deň by tam netrénovalo len 5 detí. „Vyjadrenie hygieny nie je zamietavé,“ zopakoval poslanec, podľa ktorého mesto a krízový štáb pripravil deti o minimálne jeden mesiac tréningového procesu.

„Všetky verejné športoviská, ktoré prevádzkuje mesto, sú prevádzkované vo verejnom záujme. Ani jedno z nich nie je prevádzkované za účelom vytvárania zisku,“ poznamenal Roman Vaľo a predniesol návrh, aby mesto sprevádzkovalo zimný štadión a povolilo deťom trénovať. Návrh však po hlasovaní neprešiel. „Keď to funguje v iných mestách, tak som si myslel, že to bude fungovať aj tu,“ okomentoval rozhodnutie Michal Slovák s tým, že nevie, ako budú fungovať ďalej.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross