No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do karanténeho centra prišli ďalší repatrianti. Či ide o poslednú partiu, nie je známe

Do karanténneho centra v Rimavskej Sobote dorazili očakávaní repatrianti. Ide o tretiu skupinu v poradí. Ako dlho takáto karanténa pre epidémiu ochorenia COVID-19 popri uvoľňujúcich sa opatreniach potrvá, zatiaľ v centre nevedia. Ako pre Rimava.sk uviedla Dagmar Vašová, riaditeľka Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej (SOŠTaAP), v ktorej areáli sa karanténne centrum nachádza, počas víkendu ubytovali 21 ľudí prichádzajúcich zo zahraničia. "Prišli osobnými autami v sprievode policajtov," priblížila a dodala, že čakali ich už v piatok, pricestovali z Rakúska, Holandska, Veľkej Británie či Nemecka. Pochádzajú z rôznych kútov Slovenska ako napríklad Šaľa, Vranov nad Topľou, Štítnik, Smižany, Trnava či Medzilaborce.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa riaditeľky kapacita je 50 ľudí, ubytovávajú spolu tých, čo prišli jedným dopravným prostriedkom. K tomu, či ide o ich poslednú várku navrátilcov, sa im podľa riaditeľky zatiaľ nikto z ministerstva či Banskobystrického kraja nevyjadril. "Kto nebude chcieť ísť domov, alebo nebude súhlasiť s aplikáciou do mobilu, ide do štátnej katrantény," načrtla scenár do budúcna.

Repatrianti, ktorí boli doposiaľ v internáte, mali testy negatívne a pokračovali ďalej do domácej karantény.
Hodnotenia majú podľa riaditeľky len od tých, čo už odišli. "Boli spokojní, strava im chutila. Jeden pán povedal, že sa bude k nám pýtať aj o dva mesiace, ak to bude ešte trvať," spomenula zaujímavosť z ich centra Vašová. O prišelcov sa starajú ľudia z Rimavskej Soboty. Pri ubytovávaní sú dvaja dobrovoľníci. "Jeden meria teplotu, dezinfikuje a druhý zapisuje údaje. Sú oblečení v jednorazových overaloch, majú rúško, rukavice, ochranné štíty. Oni dezinfikujú chodbu a kľučky, ostatní sú len s rúškom a rukavicami," priblížila riaditeľka. O stravu sa starajú zamestnanci školy. Podľa Vašovej ju vynášajú z kuchyne na internát a upratujú spoločenské priestory kadiaľ sa pohybujú. Všetci boli aj zaškolení riaditeľkou, ako aj BOZP technikom školy.

Koncom minulého týždňa o zmierňovaní opatrení informoval Úrad verejného zdravotníctva. Pre osoby prichádzajúce zo zahraničia sa vzťahuje aj naďalej povinnosť štátnej karantény. Výnimky za jasne stanovených pravidiel platia pre viaceré skupiny. O podrobnostiach ďalej uvádzajú na svojej stránke tu.

Ďalšie výrazné uvoľňovanie opatrení by malo nastať od stredy, 20. mája. Súvisí s pretrvávajúcou priaznivou epidemiologickou situáciou. Povinnosťou by nemali byť rúška v exteriéroch pri vzdialenosti na päť metrov. V obchodoch, MHD či úradoch zostávajú.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross