No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Poltárska trať prekvapila bežkárov svojimi zimnými tajomstvami

Časť bývalej železničnej trate od Rimavskej Soboty na Poltár prekvapila svojimi zimnými tajomstvami prvých odvážlivcov. Dostatočná snehová nádielka v posledných dňoch umožnila jej sprejazdnenie práve partii bežkárov, ktorí ešte v piatok urobili stopu. Ako prvý cestu robil Juraj Kepka, jeden z najstarších dobrovoľníkov, ktorý okrem bicyklovania na retro bicykloch aj rád bežkuje. Podľa jeho slov sa mu išlo veľmi dobre a je rád, že príroda im v zime ponúkla aj takúto možnosť. Ocenil, že podmienky sa zlepšili aj v našom regióne a netreba za nimi cestovať na sever okresu.

Bez váhania ponuku prijala aj Andrea, ktorá rovnako na jeseň pomáhala pri čistení. "Trať odhalila svoje dávno zabudnuté čaro, ako odmenu za našu snahu," poznamenala cestou s tým, že by ju potešilo, keby sa v budúcnosti podarilo oprášiť toto dielo našich predkov a urobiť tu bezpečnú cyklocestu s asfaltovým povrchom. V súčasnosti je z technického hľadiska najvhodnejšia pre MTB a gravelové bicykle.

Článok pokračuje pod reklamouNeoľutoval ani náhodný bežkár Július, ktorý chcel ísť pôvodne inam, no nechal sa zlákať vytvorenou stopou a zasneženým prostredím.

Dobrovoľníci v závere minulého roka odstraňovali kríky a náletové dreviny, ktoré zarástli na násype, kadiaľ premával v minulosti vlak. V súčasnosti sa už asi 20 rokov nevyužíva, hoci kraj, ktorý ju vlastní, má v pláne už dlhšiu dobu spraviť z nej cyklocestu. Zatiaľ bola vyasfaltovaná časť od mesta po Včelinec.

Zvyšných cyklistov potešila začiatkom mesiaca pozitívna informácia ministra dopravy Andreja Doležala, ktorý verejne potvrdil informácie o doplnení cyklodopravy do návrhu Plánu obnovy a odolnosti, a to v predbežnej výške 100 miliónov eur. Ako uvádzajú, presná podoba plánu ešte nie je jasná, ide však o výborný signál a veria, že v rovnakej sume zostane podpora cyklodopravy aj vo finálnej verzií. Pozitívne hodnotia aj to, že minister zdôraznil že pôjde o prostriedky určené na cyklodopravu, nie cykloturistiku, nakoľko v praxi sa tieto pojmy stále často zamieňajú. V súčasnosti má Banskobystrický samosprávny kraj hotovú aj projektovú dokumentáciu v hodnote 110 tis. eur. Vzhľadom na obmedzené finančné prostriedky v rozpočte hľadajú zdroje financovania v eurofondoch.

Bežkári využívajú bohatú zimnú nádielku aj v overených lokalitách v blízkosti Rimavskej Soboty, ako je Vyšná Pokoradz či Horné Zahorany a Kraskovo, alebo aj v okolí Hrachova. Slnečné počasie radi využívajú aj najstarší členovia KST Rimavská Sobota, ktorí robia stopy za mestom po lúkach smerom na Čerenčany, Kamenného Janka či Tormáš. Podľa Štefana je v týchto dňoch dostatok snehu 15 až 20 centimetrov a nevadí im ani mrazivé počasie. Bežkám sa túto sezónu začalo venovať viacero ľudí, ktorí ich oprášili po tom, ako boli zatvorené lyžiarske strediská.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross