No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KORONAVÍRUS: Bez ohľadu na to, či v niektorej obci je výskyt alebo nie, opatrenia majú byť rovnaké všade

Po uplynulom víkende, kedy v okrese Rimavská Sobota boli zaznamenané prvé pozitívne testované osoby na koronavírus, sa ľudia vo väčšej miere začali zaujímať o to, že kde ľudia sú a či náhodou neprišli s nimi do kontaktu. Podľa aktualizovaných vyjadrení okresného hygienika z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Rimavská Sobota Dušana Béreša, boli v karanténe a ľudia nemusia mať obavu, žeby s nimi bežne prišli do kontaktu.

"Ide o nákazu, ktorá bola importovaná zo zahraničia. Žiaľ v rodine sa nákaza rozšírila," podotkol Béreš s tým, že v tomto prípade nepredpokladá jej rozšírenie, o dodržaní potrebných opatrení informoval už počas víkendu. Ako však zdôraznil, v týchto dňoch nieje podstatné, kde v okrese bola nákaza zaznamenaná a opatrenia musia platiť všade, bez ohľadu na potvrdenie nákazy.

"Všade sa musia uplatňovať opatrenia rovnakým spôsobom a nespoliehať sa na to, že v niektorej oblasti nášho regiónu ešte nič nie je potvrdené. Nikdy neviete, či sa v okolí nachádza niekto taký, že navonok mu nič nieje a pritom môže byť nosičom," zdôraznil a opakovane poukázal na dôležitosť karanténnych opatrení u ľudí, v prvom rade tých, ktorí prichádzajú zo zahraničia.

Článok pokračuje pod reklamouPri tomto ochorení sa však vyskytujú situácie, že na jeden prípad ochorenia môže byť aj šesť skrytých, a to bez klinických príznakov.

V súčasnosti sú v médiách na základe máp uvádzané informácie, že výskyt bol zaznamenaný aj priamo v R. Sobote. Okresný hygienik preto ubezpečil, že ide o dezinformácie a ani jeden z prípadov sa netýka okresného mesta. Starší, 81-ročný, muž je od konca minulého týždňa na infekčnom oddelení podľa nariadení okresného hygienika, jeho stav v nedeľu nebol zhoršený. Druhý potvrdený prípad, jeho manželka, mala len mierny kašeľ a teploty nemala. Spolu aj so synom ostávajú v karanténe.

V okrese R. Sobota či na okolí nepribudol ani jeden prípad

Na Slovensku dnes Úrad verejného zdravotníctva eviduje 7 196 negatívnych vzoriek, potvrdených prípadov ochorenia je 336. Štátne laboratóriá za včerajší deň potvrdili  22 nových pozitívnych prípadov a 379 negatívnych vzoriek. Ani jeden z nich nie je z okolia Rimavskej Soboty či susedných okresov. Doteraz boli po dva prípady v okresoch Revúca a Brezno, v okrese Lučenec jeden a v Poltári zatiaľ žiadny.

V Banskobystrickom kraji od dnes, 30.marca, pribudla nová infolinka. Vznikla z dôvodu odľahčenia regionálnych Úradov verejného zdravotníctva, ale aj tiesňovej linky 112. Telefónne čísla sú: 0961 699 555 alebo 048/4306555. Volať na ňu ľudia môžu v pondelok až piatok v čase od 08:00 hodiny do 20:00 hod.

R.SOBOTA/KORONAVÍRUS: Po nakazenom otcovi pribudol ďalší člen rodiny

Zdroj: Rimava.sk, RÚVZ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross