No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Na cyklocestu budú žiadať peniaze. Čistenie poltárskej trate pokračovalo

Čistenie bývalej železničnej trate smerom z Rimavskej Soboty na Poltár pokračovalo aj ďalší víkend. Dobrovoľníci sa pustili do ďalších stoviek metrov aj napriek horšiemu počasiu. Sprejazdnili ďalších vyše 300 metrov. Podľa odhadov do dokončenia jednej časti treba takýmto tempom ešte dva víkendy. Do konca roka by sa tak mali prepracovať k úseku, ktorý je najbližšie pri ceste, kde však začínajú pôvodné podvaly, ktoré na trati ostali. Náročnejší úsek si tak bude vyžadovať aj rozšírenie techniky potrebnej k ich odstráneniu, pričom zatiaľ disponujú hlavne ľahšími krovinorezmi či mačetami.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa posledných informácií Banskobystrického samosprávneho kraja je projekt cyklocesty už hotový. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, vyhotovila ju spoločnosť Cykloprojekt s. r. o. z Bratislavy. Cena projektovej dokumentácie je 128 386 eur bez DPH. "Na samotnú realizáciu je potrebných viac ako 5,5 milióna eur a projekt je členený práve pre jeho finančnú náročnosť na etapy," priblížila Štepáneková. Potrebné financie sa podľa jej slov bude kraj snažiť získať z externých zdrojov - to znamená z rôznych grantov a výziev.

Úsek, ktorý chcú dobrovoľníci prečistiť ešte počas najbližších víkendov.

"To, akú veľkú časť cyklotrasy sa podarí z jednotlivých výziev zrealizovať, bude záležať od úspešnosti žiadostí a pridelených finančných prostriedkov. Nie je vo finančných možnostiach kraja zrealizovať takúto veľkú investíciu z vlastného rozpočtu a ani rozpočet na budúci rok, ktorý budú krajskí poslanci schvaľovať," poznamenala a dodala, že kraj s peniazmi na realizáciu tejto cyklotrasy nepočíta. "Už projektová príprava stavieb podobných objemov je finančne náročná, stále však máme za to, že podpora cyklodopravy je nesmierne dôležitá. Preto sa snažíme byť projektovo pripravení a investovať zdroje do projektových dokumentácií, aby sme následne vedeli rýchlo reagovať na zverejnené výzvy, ktoré pokryjú samotnú realizáciu," uzavrela.

Trasa je tak prečistená vyše dvoch kilometrov od asfaltovej cesty nad Dúžavskou cestou. Niektoré úseky, ktoré využívali tamojší obyvatelia sú prerastené trávou, niektoré sú poväčšine z nezhutneného lomového kameňa spod podvalov.

Vhodná je pre cyklistov na MTB bicykloch s rodinami. V prípade lepšej snehovej nádielky môže byť trať využiteľná aj na bežkovanie.

Zdroj: Rimava.sk, Foto: Roman Vaľo

VIDEO: Dobrovoľníci začali s čistením bývalej železničnej trate, kraj tam chce stavať cyklocestu

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross