No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ VIDEO: Na Dúžavskej ceste otestovali sedem ľudí, kvôli jednému pozitívnemu výsledku sa vrátili do Hodejova

Testovanie na koronavírus v okrese Rimavská Sobota odhalilo najnovšie jednu pozitívnu osobu v obci Hodejov. Z piatku, z približne 80-tich testovaných ľudí bola drvivá väčšina negatívna, pozitívna ale ostala 32-ročná žena. Informáciu o tomto teste pre Rimava.sk potvrdil okresný hygienik z R. Soboty Dušan Béreš. Podľa jeho slov operatívne v spolupráci so zástupcami Zdravé regióny urobili ešte včera večer zoznam ďalších ľudí, ktorých preto treba otestovať. K pacientke uviedol, že bola v Rakúsku a karanténa jej už koncom marca skončila, testovaná potom ale nebola. "Bola tak zachytená až pri terajšom testovaní," podotkol Béreš a zdôraznil opodstatnenie dodržiavania karantény, v niektorých prípadoch aj minimálne 14 dní, ako aj potrebu mobilných odberov. Odberové miesto bolo v nemocnici v R. Sobote zriadené tento týždeň.

Článok pokračuje pod reklamouZatiaľ okrem všeobecných nariadení, ktoré už niekoľko týždňov platia z úrovne Úradu verejného zdravotníctva, okresný hygienik Dušan Béreš vydal sprísnené karanténne nariadenia u kontaktovaných rodín v tejto obci. "Hovorili sme aj so starostkou, aby občianske hliadky dozerali na dodržiavanie karanténnych opatrení v tých rodinách," zdôraznil.

Armádni zdravotníci pokračovali dnes v testovaní aj na Dúžavskej ceste pri Rimavskej Sobote, kde urobili sedem odberov. Potom sa však ešte dopoludnia vrátili do Hodejova. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol Peter Hronec z príspevkovej organizácie Zdravé regióny, nariadené bolo odobratie ďalších viac ako 40 vzoriek u ľudí, ktorí mohli prísť alebo prišli s touto osobou do kontaktu. Výsledky by mali byť v priebehu dvoch dní. Potvrdiť alebo vylúčiť by tak mohli prípadný komunitný prenos.

Podľa starostky Hodejova Kataríny Jakabovej žena prišla z Rakúska už asi pred mesiacom a celá rodina bola poctivo v karanténe. "Nosili sme im jedlo, aby nemuseli nikam chodiť," spomenula pre Rimava.sk starostka, podľa ktorej v tejto rodine mala pozitívny test iba žena a napríklad u manžela sa nič zatiaľ neprejavilo a ani testom nepotvrdilo. Ani u ostatých nezaznamenala nejaké vážne príznaky. Po tom, ako sa do ich obce dnes vrátili testovať, sú však už obyvatelia vo väčšom pozore.

Článok pokračuje pod reklamou"Možno teraz už majú väčší strach, ako sa toto stalo," povedala starostka, podľa ktorej však v obci dodržiavali nariadenia hygieny, nosili rúška a obyvateľom aj rozdali rúška, ktoré si v obci sami ušili. V obci majú hliadky, ktoré monitorujú obec či pohyb obyvateľov.

Doplnená videoreportáž TV JOJ

Obec Hodejov má približne 1 5OO obyvateľov, nachádza sa na ceste medzi Jesenským a Blhovcami na juhu Rimavskosobotského okresu.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross