No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Štatisticky pribudli ďalšie nakazenia, pôjde okres R. Sobota do oranžovej zóny?

4. októbra 2020 |  | 

Slovensko zaznamenalo opäť rekord v dennom počte nakazených koronavírusom. Dva z viac ako 800 prípadov štatisticky pribudli aj okresu Rimavská Sobota. Podľa regionálneho hygienika z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote Dušana Béreša boli nahlásené podľa miesta trvalého bydliska. "Ale tieto osoby tu nebývajú a ani neboli doma," povedal pre Rimava.sk Béreš. V sobotňajšej štatistike boli v okrese R. Sobota a Revúca však aj ďalšie prípady. Ako však podotkol, ide o jedno dieťa, ktoré chodí do Banskej Bystrice na strednú školu. "Prišlo domov a je pozitívne. Bolo tam v kontakte s nakazeným," priblížil a doplnil, že v ďalšom prípade ide tiež o nákazu mimo okresu Rimavská Sobota. "Nakazila sa v mieste kde bola dlhodobejšie," poznamenal. Ďalší prípad je obdobný, ide o robotníka, ktorý dochádza do závodu, kde bol výskyt. "Je to ale mimo okres," povedal Béreš a ubezpečil, že aktívne dohľadávajú kontakty a prípadom sa venujú aj počas víkendov. "Všetko musia pracovníci overovať. Ľudia niektoré veci zatajujú," podotkol.

Článok pokračuje pod reklamouVäčšina okresov na Slovensku je podľa závažnosti nákazy zaradená do rizikovosti podľa farieb. Okres Rimavská Sobota, podobne ako aj Poltár či Rožňava, sú v najnižšej, teda zelenej. Podľa regionálneho hygienika z R. Soboty nie je dôvod, aby išli okresy do oranžovej farby. "Nemám dôvod zatiaľ, aby sme ju tam dali, pretože tí ľudia, ktorí sú u nás evidovaní, tak dve tretiny z nich vôbec nežijú v tomto okrese," zdôraznil Béreš a poukázal na dnešné prípady, ako aj na prípady baníkov, ktorí dochádzali z Čiech.

Vracajúci študenti by sa mali sledovať

Z čoho však má obavy je, že zatváraním internátov sa študenti vracajú do regiónu. Hygienici o nich nevedia a ani o tom, či sú testovaní. Béreš tak odkazuje, že pokiaľ sa vrátia, mali by sa sledovať a keď budú mať obtiaže, aby kontaktovali svojho ošetrujúceho lekára. Rovnaký scenár podľa neho platí aj v prípadoch, keď sa ľudia vrátia z kúpeľov, rekreácií či svadieb. "Treba to povedať, nehanbiť sa. Lebo potom musíme vyraďovať zamestnancov, zdravotníkov z pracovného pomeru do karantény a je to zbytočné," vystríha.

Príznaky nakazenia kronavírusom sa môžu objaviť do 10 až 14 dní od nákazy. Charakteristickými znakmi je strata chuti, respiračné problémy, či problémy so žalúdkom. "Indikátorom je sťažené dýchanie, zvýšená teplota. Je to o zodpovednosti," povedal Béreš. Záverom prízvukuje, že treba dodržiavať nosenie rúšok podľa nariadení, držať si odstup a používať dezinfekciu.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Droners team - Robert Piatrik


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross