No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V testovacom centre majú prvé výsledky, pozitívna je zdravotníčka. V inom prípade je však nezvyčajný obrat

V mobilnom testovacom centre, ktoré bolo vo štvrtok zriadené pri vstupe do rimavskosobotskej nemocnice, majú prvé výsledky. Zo šiestich pacientov odporučených hygienou boli pozitívne testovaní dvaja. Ako Rimava.sk ďalej informoval okresný hygienik z Rimavskej Soboty Dušan Béreš, v jednom prípade ide o pretrvávajúcu pozitivitu, u muža z Uzovskej Panice, kde do rodiny prišiel ich syn. Testovanie však zachytilo aj jeden nový prípad, päťdesiatničky (51) z okresu Rimavská Sobota, ktorá robí zdravotnú sestru v Nemecku a s problémami sa obrátila na lekárov. "Výsledky vyšli pozitívne v tomto prípade," podotkol hygienik. Zdravotníci robili výtery z hrdla a nosa indikovaným pacientom. Testovanie majú realizovať trikrát týždenne, a to v pondelky, stredy a piatky.

Raritný pacient z Rimavskej Soboty

V nemocnici v uplynulých dňoch zachytili dialyzovaného pacienta, ktorého testovanie na koronavírus bolo pozitívne. Po jeho umiestnení do karantény a na infekčné oddelenie boli opakované vyšetrenia negatívne. Podľa informácií z lekárskeho prostredia dvakrát bol negatívny a serológia bola tiež negatívna.

Článok pokračuje pod reklamouOkresný hygienik Dušan Béreš sa k tomuto prípadu oficiálne podľa jeho slov vyjadrí, až keď bude mať v rukách prepúšťaciu správu. Ako však poznamenal, výsledky zatiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou naznačujú aj to, čo im nesedelo od začiatku tohto prípadu, keďže sa muž nestretával s nikým zo zahraničia a nikde ani nechodil. Keby bol pozitívny, v jeho prípade by sa musel nakaziť od niekoho z tunajších ľudí, či prenášača. "Odber sme v jeho prípade urobili, aby sme niečo nezanedbali a vyšlo to vtedy pozitívne," pripustil Béreš s tým, že testy aj pre objektívnosť u pacientov aj preto opakujú.

Ak bude negativita oficiálne potvrdená, malo by ísť o raritu na Slovensku.

V nemocnici vyčlenili 24 lôžok pre pozitívnych pacientov v prípade potreby

Nemocnica dosiaľ ošetrila či hospitalizovala 28 pacientov s podozrením na koronavírus. "U jedného pacienta bol prvý test pozitívny, no pri opakovanom testovaní sa pozitivita výsledku nepotvrdila," uviedla pre Rimava.sk Jana Fedáková, hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia, ktorá nemocnicu v R. Sobote prevádzkuje. Pripustila, že mohlo by tak ísť o falošne pozitívny výsledok. Fedáková zároveň pripomenula, že v súčasnosti sú pacienti po potvrdení pozitivity na ochorenie COVID-19 transportovaní na najbližšie pracovisko infektológie alebo v prípade ľahkého priebehu ochorenia do domáceho liečenia.

Článok pokračuje pod reklamou"Ak budú kapacity týchto pracovísk naplnené, bude pacient hospitalizovaný na COVID oddelení aj v rimavskosobotskej nemocnici," doplnila. COVID oddelenie rimavskosobotskej nemocnice sa nachádza na prvom poschodí internistického pavilónu so samostatným vchodom. Nemocnica podľa Fedákovej vyčlenila v prvej fáze 24 lôžok. "V prípade potreby je možné počet lôžok zvýšiť. Personál tohto oddelenia používa predpísané ochranné osobné pracovné prostriedky," ubezpečila.

Pacienta podozrivého na koronavírus zatiaľ držia v izolovanej časti Interného oddelenia do okamihu finálneho výsledku testovania. Ide o takzvané červené zóny lôžkových častí oddelení.

Zdroj: Rimava.sk , FOTO: ProCare a Svet zdravia


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross