No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Dobrovoľníci začali s čistením bývalej železničnej trate, kraj tam chce stavať cyklocestu

23. novembra 2020 | | |  | 

Dobrovoľníci z Rimavskej Soboty začali v uplynulých dňoch s čistením bývalej železničnej trate vedúcej do Poltára. Odstraňujú kríky a náletové dreviny, ktoré zarástli na násype, kadiaľ premával v minulosti vlak. V súčasnosti sa už asi 20 rokov nevyužíva, hoci kraj má v pláne už dlhšiu dobu spraviť z nej cyklocestu. Zatiaľ bola vyasfaltovaná časť od mesta po Včelinec. Iniciatívou dobrovoľníkov je, aby bola sprejazdnená minimálne aj ďalej, smerom na Antalku vzdialenú približne 6 kilometrov. V nedeľu popoludní bol vyčistený úsek dlhý vyše 400 metrov. Pomocou krovinorezov, mačiet, nožníc či hrablí išla práca od ruky. Do čistenia sme sa zapojili taktiež.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa Rasťa Maňovského, organizátora viacerých pretekov Singlspeed bicyklov v regióne, mali jasnú ideu. "Využiť existujúci terén, pomerne luxusný na to, aby tu vznikla cyklotrasa pre horské bicykle a prípadne gravelové bicykle," povedal pre Rimava.sk Maňovský, ktorý priznal, že to bol kolektívny nápad v ich klube. Ako doplnil, prednedávnom si to vyskúšali, akou technikou sa bude dať čistiť zarastajúca trať. V prípravách aj s realizáciou im pomohol poslanec MsZ Roman Vaľo, ktorý ako cyklista vybavoval povolenie u vlastníka trate, ktorým je Banskobystrický samosprávny kraj.

Na BBSK boli podľa Romana Vaľa naklonení tejto myšlienke. "Je to fantastická myšlienka v tom, že sa spojí príjemné aj s užitočným a dosiahne sa naozaj dobrý cieľ," povedal Vaľo.

Projektová dokumentácia na cyklocestu je hotová

BBSK má k trati aktuálne hotovú aj projektovú dokumentáciu a poslanci na ňu vyčlenili pre tento rok 110 tis. eur. Celý projekt realizácie je členený na etapy. "Boli sme prizvaní ako obec kvôli tomu, že cez náš kataster tiež prechádza trať," povedal pre Rimava.sk Ján Matej, starosta susednej obce Ožďany. Podľa jeho slov na trase je u nich jeden asi 160 metrový tunel a most, ktorý bol pred rokmi zrušený. "Oslovili nás, že k tunelu by mali ťahať elektriku, mal by byť osvetlený," avizuje Matej s tým, že v uplynulých rokoch čistili trať aj u nich.

Podľa Maňovského je pre nich primárny úsek po cestu smerom na Antalku s odbočkou na Oždianske radary, ale potešil by ich aj prípadný záujem zástupcov a dobrovoľníkov v ďalších úsekoch, ako sú Ožďany či Hrnčiarska Ves. Ako dlho budú práce trvať, odhadnúť zatiaľ nevedel. "Ale čím viac nás bude, a čím častejšie budeme chodiť, tak tým to bude rýchlejšie. Budeme radi za každú pomoc a za každé ruky," povedal a dodal, že tam budú môcť chodiť cyklisti na MTB bicykloch s rodinami. V prípade lepšej snehovej nádielky je trať vhodná aj na bežkovanie.

Najbližšie stretnutie v prípade priaznivého počasia je naplánované na nedeľu o 13.00 hod.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross