No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Pozrite sa, ako vyzerá železničný násyp z vtáčej perspektívy, ktorý čistia kvôli cyklotrase

7. decembra 2020 | |  | 

Bývalá železničná trať smerujúca od Rimavskej Soboty do Poltára dostáva novú možnosť využitia. Dobrovoľníci, ktorí uplynulé týždne po víkendoch čistia úseky starej a zarastenej trate, sa presekali o ďalšie stovky metrov.

Článok pokračuje pod reklamou"Podarilo sa nám “preraziť” hlavnú časť plánovaného úseku starej poltárskej trate, ktorá sa bude dať využiť na horské či gravelové bicykle. Opäť dobrá a silná partia," skonštatoval po uplynulom víkende jeden z prvých dobrovoľníkov Ján Rešetár, ktorý navyše so svojím všestranným terénnym autom Pinzgauer preváža ľudí a náradie. Počas nedeľňajšieho popoludnia sa im podarilo prečistiť približne 600 metrov, čo je zatiaľ najviac, odkedy sa tomu venujú. Navyše si predpripravili ďalších 200 metrov. Sprejazdnený je teraz úsek dlhý 2,9 kilometra. S prácami na trase pokračujú aj najbližší víkend v nedeľu popoludní.

"Bola to doteraz asi najúdernejšia partia. Išli sme z dvoch smerov. Detailne sa dočisťovalo teraz. Navyše sme začali robiť aj úsek, kde sú podvaly smerom na Antalku. Tá časť bude však ešte náročná, lebo sú tam dosť veľké nerovnosti," priblížil pre Rimava.sk Ján Rešetár a dodal, že doteraz prečistenú trať by bolo ešte uhladiť a upraviť podklad, prípadne zvalcovať.

Dobrovoľníkov tentokrát prišiel počas prác natočiť a trať zmapovať aj Robert Piatrik. Jeho zábery zo vtáčej perspektívy a prelet nad poltárskou traťou si môžete pozrieť tu.

V súčasnosti sa trať už asi 20 rokov nevyužíva, hoci kraj má v pláne už dlhšiu dobu spraviť z nej cyklocestu. Zatiaľ bola vyasfaltovaná časť od mesta po Včelinec. Iniciatívou dobrovoľníkov je, aby bola sprejazdnená minimálne aj ďalej, smerom na Antalku vzdialenú približne 6 kilometrov.

Banskobystrický samosprávny kraj má projekt cyklocesty už hotový. Potrebné financie kraj plánuje získať z externých zdrojov – to znamená z rôznych grantov a výziev. „Na samotnú realizáciu je potrebných viac ako 5,5 milióna eur a projekt je členený práve pre jeho finančnú náročnosť na etapy,“ priblížila Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Juraj Kepka, Roman Vaľo, video Robert Piatrik


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross