No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Zamrznuté jazerá lákali korčuliarov. Mrazy potrvajú len pár dní

18. januára 2021 |  | 

Rybníky a jazerá sa zmenili cez víkend na prírodné klziská. Využívajú ich korčuliari, či bežkári, alebo len ľudia na voľný pobyt v prírode. Na ľade na Kurinci sme našli aj ľudské stopy, no aj niekoľko kameňov. Tie tvoria neprirodzenú prekážku, na ktorej hrozí zranenie. Navyše, keď je prikrytá snehom, nevidno ju. Aj túto sezónu na to upozorňujú ľudia využívajúci zamrznutú ľadovú plochu. "Najhoršie je, keď otecko ukazuje svojmu dieťaťu, ako má hádzať kamene na ľad, aj keď sú tam ľudia," pozastavil sa jeden z okoloidúcich. Ľad ľudí potešil, keďže aktuálne obmedzenia veľa možností športového vyžitia neponúkajú.

Článok pokračuje pod reklamou"Keď teraz nemôžme cestovať do iných okresov a zimný štadión je zatvorený, tak veľmi vítame takúto možnosť. Aspoň sa majú kde deti vyzabávať," povedal ďalší starší pán na prechádzke popri jazere.

Zo zamrznutej plochy sa tešili ľudia nielen na Kurinci, či v Mestskej záhrade v Rimavskej Sobote, ale aj pri Ožďanoch či Vyšnom Skálniku. Pekný prírodný úkaz tradične vytvoril aj ľadopád popri ceste za Tisovcom, v smere na Zbojská. Jedinečnú scenériu ľad dotvoril aj v Čertovej doline, kde sa ľuďom zíde nová ferata.

Za bezpečný pobyt na ľade sa považuje ten, pri ktorom je teplota vzduchu aspoň päť dní po sebe nižšia ako -5 stupňov Celzia a hrúbka ľadu dosiahne aspoň 10 centimetrov. Záchranári poukazujú však aj na tvrdosť a pevnosť zamrznutej plochy, ktorú je potrebné dávať nielen v najhlbšom mieste, ale naopak aj pri brehoch, kde sa síce človek nemusí utopiť, ale o to skôr sa zraní. Ako podotkol Ivan z R. Soboty, jeden zo športovcov, na vojne ich učili, že pre človeka je bezpečná hrúbka ľadu okolo 8 centimetrov a viac ako 12 už udrží aj auto. Až pri takejto hrúbke odborníci odporúčajú využívať plochu ako klzisko re viacerých ľudí.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal aj na najbližšiu noc výstrahu prvého stupňa pred mrazom. "V okrese Rimavská Sobota sa miestami očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -15 - -20 °C.
Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch," upozorňujú. Mrazy majú potrvať len do stredy, kedy je avizované oteplenie a dážď.

Pozrite si aj fotky zasneženej Rimavskej Soboty, ktoré nám do redakcie poslal čitateľ Juraj. Ďakujeme

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Rimava.sk, Juraj Zelina, Roman Vaľo


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross