No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zomrel majster rezbár Dušan Šarkan, autor drevených betlehemov či rozprávkových postavičiek

25. novembra 2014 |  | 

Dušan Šarkan *1952 †2014Autor drevených betlehemov či mnohých rozprávkových postavičiek, ľudový umelec Dušan Šarkan z Vrboviec v okrese Rimavská Sobota, už nie je medzi nami. Smutnú správu pre Rimava.sk potvrdila Stanislava Zvarová z Gemersko-malohontského osvetového strediska. Ako spomenula, odišiel vzácny a dobrý človek, podľahol vážnej chorobe. "Každoročne nám vyrezával drevené sochy na Klenovskej Rontouke, ako poslednú robil minulý rok fresku,“ priblížila Zvarová, organizátorka známych folklórnych slávností, ktorá si spomína na veľmi dobrú spoluprácu s rezbárom.

Dušan Šarkan v DrienčanochDušan Šarkan sa práci s drevom venoval viac ako tridsať rokov. Okrem dreveného betlehemu v nadživotnej veľkosti, ktorý niekoľko rokov zdobí jeho dvor vo Vrbovciach a vidieť ho aj z cesty, bol umelecký rezbár autorom mnohých drevených sôch v Drienčanoch ako aj vierozvestcov na najprestížnejšom celoslovenskom folklórnom festivale Východná.

Ako sa o ňom píše v publikácii pre Východnú – Kresané do dreva, Dušan Šarkan pozorne vnímal okolitý svet, absorboval podnety a premietal si ich vo svojom vnútornom „kine“. Keď prišiel ten správny okamih, uzavrel sa do dielne v rodičovskom dome vo Vrbovciach, aby v tichu vyznievali jeho pocity, ktoré prenášal do sôch a reliéfov. Tematika jeho prác siahala od sakrálnych motívov cez historické výjavy, po námety späté s prírodou. Inšpiráciu čerpal z obdobia osídľovania nášho územia Slovanmi a prenikania kresťanstva. Z týchto inšpirácií stvárnil Gorazda či kráľa Svätopluka.

Vyštudoval Strojnícku fakultu v Bratislave, pracoval ako odborný referent hygieny a odpadového hospodárstva. Popri práci sa venoval svojim záľubám, medzi ktoré bezpochyby patrilo drevo. Niekoľko rokov viedol dialóg s drevom, skalou a mramorom. (Zdroj: Martin Mešša: Kresané do dreva)

 

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Ústredie ľudovej umeleckej výroby (uluv)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross