No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Ochranári majú za sebou zimné sčítavanie vodného vtáctva

perex-vtakyRimavskosobotskí ochranári majú za sebou celoeurópsku ornitologickú akciu. V uplynulých dňoch mapovali zimujúce druhy vodného vtáctva na brehoch rieky Rimava. „Zimujúce druhy vodného vtáctva sa mapujú na vopred vybraných úsekoch/lokalitách. Väčšinou sa mapujú väčšie vodné toky,“ priblížil pre Rimava.sk Csaba Balázs, zoológ zo Štátnej ochrany prírody SR Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Cerová vrchovina.

Ako ďalej uviedol pri sčítavaní vodného vtáctva sledovali len vybrané druhy podľa mapovacieho formulára a to na úseku južne od Rimavskej Soboty až po sútok so Slanou pri Vlkyni, čo je viac ako 32 kilometrov. „Z mapovaného úseku je takmer 18 kilometrov v Chránenom vtáčom území Cerová vrchovina – Porimavie,“ doplnil Balázs.

Sčítavania sa podľa jeho slov za CHKO Cerová vrchovina zúčastnili 4 odborní pracovníci a 2 strážcovia, ktorí zmapovali celkovo šesť druhov vodného vtáctva. Ako poznamenal ide o kačicu divú, kormorána veľkého, volavku popolavú, volavku bielu, labuť veľkú/hrubozobú a trasochvosta horského. „Celkový počet pozorovaných jedincov zimujúceho vodného vtáctva predstavuje viac ako 780 exemplárov,“ avizuje zoológ.

Nie sú to však jediné druhy vtáctva, ktoré môžeme nájsť na brehoch Rimavy. Ako ďalej zoológ vysvetlil, vtáčie druhy žijúce v blízkosti rieky možno rozdeliť na hniezdiče, migrujúce či zimujúce druhy. „Čiže tých druhov je viac, niekoľko desiatok až sto druhov,“ dodal Balázs, podľa ktorého medzi najvýznamnejšie vtáčie druhy v CHKO Cerová vrchovina možno zaradiť rybárika riečneho, strakoša kolesára, hrdličku poľnú, výrika lesného, penicu jarabú, prepelicu poľnú, kaňu močiarnu, bučiačika močiarneho.

„Tieto druhy však väčšinou sú hniezdiče a teraz v zime sa tu nevyskytujú a taktiež neboli predmetom pozorovania. Rybárik riečny v území aj zimuje, ale teraz počas mapovania nebol zaznamenaný,“ uzavrel.

Sčítavanie vodného vtáctva je celoeurópska ornitologická akcia, ktorú na Slovensku koordinuje Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife Slovakia. Zimujúce druhy vodného vtáctva sa mapujú na vopred vybraných úsekoch/lokalitách každoročne v rámci medzinárodného termínu. Víkend v polovici januára respektíve piatok pred alebo v pondelok po víkende, ale mapovania na národnej úrovni s menším počtom mapovateľov a úsekov prebiehajú od októbra do apríla, vždy raz v polovici mesiaca.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Veronika Rízová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross