
Milovníci astronómie, zbystrite pozornosť. Hvezdáreň v Rimavskej Sobote sa aj tento rok zapája do celoslovenského podujatia Deň hvezdární a planetárií. Počas posledného marcového víkendu (27. – 28. marca 2026) pripravila pre verejnosť bohatý program, ktorý spojí odborné poznatky so zážitkovým pozorovaním oblohy.
Podujatie je navrhnuté tak, aby oslovilo všetky vekové kategórie – od rodín s deťmi až po náročnejších záujemcov o vesmír. Program je počas oboch dní identický, čo návštevníkom umožňuje vybrať si termín, ktorý im viac vyhovuje.
Článok pokračuje pod reklamou
Denný program odštartuje dopoludňajšími a popoludňajšími exkurziami (o 10:30 a 13:30), ktoré budú spojené s odborným výkladom a pozorovaním našej najbližšej hviezdy – Slnka.
Podvečer bude patriť najmladším návštevníkom. O 17:30 je na programe animovaný film pre deti od 6 do 12 rokov s príznačným názvom „3-2-1 štart“. Nasledovať bude populárno-náučný blok „Obloha nad nami“ o 18:30, ktorý pripraví návštevníkov na hlavný bod programu.
Zlatým klincom oboch dní bude večerné pozorovanie o 19:00. Ak to počasie dovolí, návštevníci uvidia ukážku súhvezdí na jarnej oblohe, detailné pozorovanie Mesiaca, či najväčšiu planétu slnečnej sústavy – Jupiter.

Organizátori tiež pripomínajú, že exkurzie a pozorovania (denné aj večerné) sa uskutočnia len v prípade priaznivých poveternostných podmienok.
Vstupné na podujatie sa riadi aktuálnym cenníkom inštitúcie. Viac detailov o cenách a prípadných zmenách v programe nájdete na oficiálnej webovej stránke hvezdárne www.astrors.sk. Objavte tajomstvá vesmíru a užite si magickú atmosféru hvezdárne v sprievode odborníkov.
NENECHAJTE SI UJSŤ