No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Historický mlyn vo Veľkých Teriakovciach opäť víta návštevníkov. Po rekonštrukcii začína novú kapitolu

27. júna 2026 | |  | 

Viac ako 200-ročný vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach sa po niekoľkých rokoch odstávky opäť otvára verejnosti. Národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí k najvýznamnejším technickým pamiatkam regiónu Gemer-Malohont, prešla rekonštrukciou a je pripravená privítať prvých návštevníkov.

Záujemcovia si môžu prezrieť zachované pôvodné mlynské zariadenie, historické stroje na spracovanie obilia aj expozície venované mlynárstvu, roľníctvu, tradičným remeslám a každodennému životu našich predkov. Na najmenších čakajú hlavolamy a jednoduché vedomostné hry.

Článok pokračuje pod reklamou


Obec sa pritom rozhodla staviť na osobný prístup. Návštevníkov nebudú sprevádzať QR kódy či elektronickí sprievodcovia, ale vyškolení dobrovoľníci z obce a okolia.

„Veľmi ma teší, že sa v našej obci a okolí našla skupina aktívnych ľudí, ktorým na osude mlyna záleží. Vďaka piatim dobrovoľníkom dokážeme pamiatku opäť sprístupniť verejnosti. Mlyn tak bude môcť privítať prvých turistov najmä počas nadchádzajúcich víkendov,“ uviedol zastupujúci starosta Veľkých Teriakoviec Norbert Keľo.

Unikát, ktorý zachránili v poslednej chvíli

Vodný mlyn vo Veľkých Teriakovciach je najväčším zachovaným objektom svojho druhu v regióne Gemer-Malohont. Svojmu pôvodnému účelu slúžil približne od začiatku 19. storočia až do roku 1961, následne ho ešte niekoľko rokov využívalo miestne družstvo.

Potom však prišli desaťročia chátrania. Obrat nastal až v roku 2008, keď občianske združenie Ozveny získalo financie z nórskych fondov na jeho obnovu. Mlyn následne približne 12 rokov fungoval vďaka dobrovoľníkom, no postupne bolo potrebné nájsť udržateľnejší model jeho prevádzky.

Pamiatku napokon prevzala obec, ktorá sa pustila do ďalšej rekonštrukcie. Na obnovu získala regionálny príspevok vo výške 80-tisíc eur z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

„Urobila sa kompletná hydroizolácia muriva, opravili sa vonkajšie stierky a výmaľba, ako aj nátery okien. Vo vnútri boli opravené všetky omietky. Mlyn už bolo skutočne nutné dať do poriadku, keďže vlhkosť degradovala tieto vzácne priestory. Rekonštrukciou sa nám podarilo národnú kultúrnu pamiatku stavebne zastabilizovať a zachrániť jej historickú hodnotu pre ďalšie generácie,“ zdôraznil Keľo.

Obnovené bolo aj sociálne zázemie pre návštevníkov a dobrovoľníci následne pripravili priestory na novú sezónu.

Mlyn má opäť žiť

Návrat života do historickej budovy víta aj občianske združenie Ozveny, ktoré stálo pri jej záchrane pred rokmi. „Teší nás, že sa našiel niekto, kto po nás pokračuje. Sme radi, že sa do prevádzky mlyna zapojila miestna komunita a Teriakovčania. Jedna vec je totiž pamiatku opraviť, ale druhá vec je, aby žila a slúžila návštevníkom,“ povedala Miroslava Vargová z OZ Ozveny.

Podľa Miestnej akčnej skupiny Malohont môže obnovená pamiatka priniesť prospech celému regiónu. Jednou zo sprievodkýň bude aj manažérka MAS Danica Bartová. „Chceme pomôcť, pretože veríme, že obnovená pamiatka pritiahne ľudí nielen do mlyna, ale celkovo do regiónu,“ uviedla.

Chystajú sa aj podujatia

Obec plánuje nadviazať aj na kultúrne akcie, ktoré sa pri mlyne konali v minulosti. Vrátiť by sa mohli napríklad Slivkové hody či Vianoce v mlyne.

„Základ aktivít by boli tvorivé dielne a živé prezentácie tradičných remesiel. Napríklad pri vianočných podujatiach by to bola výroba medovníkov. V minulosti sme v mlyne varili kapustnicu či punč a pri tom vystupovali rôzne miestne folklórne skupiny. Tie plánujeme osloviť aj v budúcnosti, aby napríklad predstavili tradičné zvyky a obyčaje regiónu,“ priblížila obecná poslankyňa Regina Špitálová.

Ako dodala, cieľom nie je vytvoriť iba statické múzeum, ale živý priestor pre rodiny s deťmi, milovníkov histórie, tradičných remesiel aj folklóru.

„Naším cieľom nie je len statické múzeum. Chceme, aby mlyn opäť pulzoval energiou, preto usilovne pracujeme na kalendári podujatí. Spojíme osvedčené tradície s novými nápadmi tak, aby si tu každý našiel to svoje,“ uzavrela Špitálová.

Návštevníci sa už teraz môžu prihlasovať na prehliadky. Mlyn sa nachádza približne šesť kilometrov severne od Rimavskej Soboty pri hlavnej ceste smerom na Brezno. Prehliadka trvá približne 45 minút a po dohode ju možno rozšíriť o ďalšie informácie a zaujímavosti z histórie tejto výnimočnej pamiatky.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross