V Mestskej galérii v Rimavskej Sobote otvoria v piatok, 17. septembra o 17-tej hodine výstavu významného umelca z nášho regiónu, Bélu Bacskaiho, pod názvom Majstrovské kúsky. Ako Rimava.sk informovala kurátorka Gabriela Garlatyová, výstava predstaví verejnosti neznáme, vyše 30 rokov nevystavené akvarely Bélu Bacskaiho. Koná sa pri príležitosti 75. výročia narodenia a 30. výročia jeho úmrtia. Ako Garlatyová uviedla, zároveň pripravujú na október aj výstavu v bratislavskom SNM, Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku.
Podľa slov kurátorky výstavy bol Bacskai výnimočným a výsostným akvarelistom. „Jeho tvorba síce pozostáva z pomerne obsiahleho množstva olejomalieb, kresieb, grafík a tiež niekoľkých drevených plastík, ale v maliarskej technike akvarelu dosiahol majstrovské kvality,“ hovorí Garlatyová. Ako dodala, umelec cez vizuálne znaky krajiny vytvoril obraz prírody ako stopy miesta, vlastnej pamäte a skúsenosti v nej.
Krajina sa podľa Garlatyovej na Bacskaiho akvarelových maľbách mení na abstraktnú maliarsku poéziu. „Do hotového suchého akvarelu vstúpil ešte raz, fŕkancami vody či mokrými štetinami štetca, ktorý si staromajstrovsky zhotovil zo zvieracej srsti a husacieho brka. Niekedy nechal telo namaľovaného papiera s obrazom zimnej krajiny zasnežiť alebo ho vystavil mrazu,“ vysvetľuje kurátorka.
Béla Bacskai sa narodil v Prši (okres Lučenec) 26. júla 1935 v rodine fiľakovského kovorobotníka. V troch rokoch mu náhle umrel otec a aj s bratom Barnabášom ho vychovávala matka. Získal výučný list kovomodelára a kovolejára v závode Kovosmalt vo Fiľakove. V rokoch 1953-1954 pracoval a súkromne študoval u Gyulu Szabóa, potom študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u Prof. Čemického, Prof. Želibského, Prof. Hložníka a Prof. Matejku. Žil v Prši s matkou a bratom, katolíckym farárom v Novej Bašte a v Husinej. Vo veku 45 rokov 7. novembra 1980 nečakane umrel v Husinej.
Vystavoval na mnohých individuálnych a spoločných výstavách v Bratislave, Prahe, Sofii, Moskve, ale aj v múzeách a galériách na Gemeri-Malohonte a v Novohrade, ktoré na jeho tvorbu upozorňovali. Zásadne sa o to pričinila historička umenia Klára Kubičková- Kucsera, kurátorka mnohých jeho výstav a autorka monografie umelca.
Výstava Majstrovské kúsky v rimavskosobotskej Mestskej galérii potrvá do 15. októbra. Akvarely sú zo Zbierky regionálneho umenia Empora Capital a.s. Rimavská Sobota.
Zdroj: Rimava.sk