No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nika nechcela byť najhoršou v strojopise, prepracovala sa medzi najlepších rýchlopiscov na Slovensku

V Rimavskej Sobote vyrástol talent v strojopise, 19-ročná študentka Obchodnej akadémie dosahuje z roka na rok najlepšie časy už nielen na krajských, ale aj na celoslovenských či svetových súťažiach. Ešte ako prváčku si ju všimol aj expert v písaní na stroji, vicemajster sveta Jaroslav Zaviačič, odvtedy sa vypracovala a skúsenosti zbierala na viac ako 20-tich súťažiach. Aktuálne maturantku Nikoletu Vraštiakovú čaká ešte medzinárodná súťaž, v konkurencii viac ako tisícky najlepších pretekárov z celého sveta. Na škole ju charakterizovali mimoriadnou bojovnosťou a vrodenou súťaživosťou. Ako a kedy sa k písaniu dostala, čo preto musela urobiť, či má vzor a kto u nich v rodine píše SMS-ky, prezradila v rozhovore pre Rimava.sk.

Začnime tvojou nedávnou, celoštátnou súťažou v Senici, ako sa ti darilo ?
Najskôr som sa bála, vôbec nie som zvyknutá na internáty a bolo to dosť ďaleko, k tomu som bola jediná reprezentantka Banskobystrického kraja. Spoznala som tam nových ľudí, boli veľmi super a hneď mi spríjemnili deň. Dobre sme sa zabavili, mali sme rôzne aktivity, a na druhý deň sme mali súťaž. Skončila som na 5. mieste zo Slovenska. Na súťaži som v limite 10 minút napísala 3969 úderov, čo za minútu predstavuje priemere 396,9.

Počas štúdia si bola na viac ako 20-tich súťažiach. Aká prestížna súťaž ťa ešte ako maturantku Obchodnej akadémie v Rimavskej Sobote čaká ?
Bude to medzinárodná internetová súťaž INTERSTENO, za rok 2018 sa jej zúčastnilo 1248 pretekárov z celého sveta. Súťaží sa v kategóriách do 12 rokov, 13 – 16 rokov, 17 – 20 rokov, 20+. Sú dva typy majstrovstiev: v materinskom jazyku a v cudzích jazykoch. Ja si väčšinou dávam všetky jazyky, ktoré mám v ponuke, takže približne 15 jazykov. Musím mať 2000 hrubých úderov a chýb do jedného percenta, ak nie, môj odpis bude diskvalifikovaný. Kto to úspešne spraví, dostane medzinárodné certifikáty aj s umiestnením z celého sveta, jeden za rodný jazyk, druhý za cudzie jazyky.

Aké výsledky si na tejto súťaži dosahovala v minulých rokoch?
Keď to tak porovnám, tak v 1. ročníku mám na certifikáte uvedených 370 úderov za minútu, 2. ročník to už bolo 401 úderov za minútu a 3. ročník som mala 438 úderov za minútu.

Odkedy sa venuješ písaniu a ako si spomínaš na svoje začiatky?
Na základnej škole som sa písaniu nevenovala. Nemali sme takýto predmet, nepoznala som ani, že niečo také existuje. Písaniu sa venujem od septembra 2015, keď som nastúpila na Obchodnú akadémiu. Prišla som na prvú hodinu ADK „Administratívy a korešpondencie“, veľmi som sa bála čo to bude, či to budem vedieť, učila ma to pani zástupkyňa. Prvá hodina bola fakt strašná, pretože mi to vôbec nešlo, každý dostal pochvalu len ja nie. Vtedy som sa zľakla, že tento predmet mi bude robiť štyri roky problémy. Dostali sme domáce úlohy, odpísať pár riadkov. Hneď som prišla domov a skúšala to v programe ZAV, aby som fakt nemala zlé známky. Najbližšiu písomku, som zrazu napísala najlepšie.

Ako sa ti darí v ostatných predmetoch?
Všetky predmety mi prídu fajn, nemám s ničím problém. Keď človek chce, všetko sa dá.

Aké si mala prvé skúsenosti na celoslovenskej súťaži v spracovaní textov na počítači ZAV Zvolen ?
Súťaže som sa zúčastnila hneď ako sa dalo. Išla som tam ako víťazka školskej súťaže v písaní na počítači. Na ZAV Zvolen som sa umiestnila medzi poslednými. Šla som tam ako prváčka, čo prváci nezvykli vôbec chodiť. Ledva som poznala základy klávesnice, umiestnila som sa nejak medzi poslednými.
V apríli 2015 som však ako jediná na Slovensku prešla celý program ZAV len za šesť mesiacov, čo predstavuje 2400 úloh. Po tom čo si to pán Zaviačič zakladateľ školy ZAV všimol, poprosil ma o spoluprácu. Prešli štyri roky, a zdá sa mi, že stále nie je na Slovensku nikto kto by to prešiel.

 

Čo je dôležité pri písaní ? Zahrievaš si prípadne prsty nejakou špeciálnou rozcvičkou ?
Sústredenie, tréning a podpora od učiteľov. Keď človek vidí, že je to bezvýznamné, že sa to nedá, tak sa mu nechce, ale keď mám na blízku niekoho kto mi poradí, pomôže je mi oveľa lepšie. Prsty si nijako nezahrievam, aj teraz na súťaži mali sme tréning deň pred, aj pred súťažou pár minút, ani na jednej som sa nerozcvičovala. Páči sa mi isť hneď nato, bez prípravy.

Stretla si na súťažiach výnimočné osobnosti ?
Ano. Jaroslava Zaviačiča, je autorom programu ZAV, ktorý používajú žiaci vo viacerých štátoch a učia sa písať na počítači. Program obsahuje 2400 úloh. A jeho pani manželku Helenu, ktorá je svetová rekordérka v písaní na počítači.

Máš svoj vzor v strojopise?
Vzor nemám žiadny.

Ako je podľa teba možné, že máš takýto talent? Dá sa povedať, že si pre niekoho už aj vzorom?
Potešila ma terajšia druháčka na našej škole, ktorú keď som stretla na školskej súťaži, mi povedala, že práve ja som jej vzorom, že chce byť ako ja. Veľa ľudí sa ma pýta, ako je to možné a myslia si, že za tým je talent od narodenia, no nie, podľa mňa to určite nie je tak, prišla som ako ostatní moji spolužiaci na školu, nevedela som vôbec písať a teraz napíšem 2x toľko za ten istý čas. Za tým všetkým stojí jedna veľká drina.

V úvode si spomínala, že píšeš 15-timi jazykmi. Potrebuješ ich aj ovládať?
Minulý rok som písala jazyky: angličtina, slovenčina, taliančina, španielsky, chorvátsky, nemecky, francúzsky, holandsky, česky, poľsky, fínsky, portugalsky, maďarsky, rumunsky, turecky a všetky úspešne. Nerozumiem vôbec všetkým tým jazykom, len píšem čo vidím. Je veľa jazykov kde majú iné písmena než mi a tie sa musím vopred naučiť kde a ako sa píšu. Väčšinou zvyknem 2-3x napísať skúšobný text 10 minút a potom na ostro.

Ako využívaš svoje zručnosti ? Napríklad koľko sekúnd ti trvá napísať SMSku keď máš viac ako 400 úderov za minútu ?
Napísať SMSku mi trvá ozaj len pár sekúnd, podľa dĺžky textu. Starká alebo mamina, oni majú tlačítkové telefóny. Keď niekomu chcú písať SMSku na narodeniny alebo hocijakú akciu, tak to robím tak, že to za pár sekúnd napíšem na svojom mobile a z môjho posielam. 🙂

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross