No active "ca-sidebar-197687" sidebar

RONTOUKA: Jubilejný ročník folklórnych slávností aj s Lúčnicou i zahraničným hosťami

Gemersko – malohontské folklórne slávnosti, pod názvom Klenovská Rontouka, slávia tento rok svoj 40. ročník. A toto veľké jubileum sa patrí aj poriadne osláviť. Organizátori si tak na túto oslavu prizvali nielen domácich, ale aj zahraničných folkloristov, ktorí sa počas 21. až 24. júna v Tornali, Hnúšti a najmä v Klenovci postarajú o nevšedný kultúrny zážitok. Na čo sa môžete tešiť?

Veľké okrúhle oslavy začnú už vo štvrtok, 21. júna od 19:00 hod. v Kultúrnom dome v Tornali, kde sa predstaví domáci DFS Šafáriček, FS Vepor a belgický FS Drieske Nijpers. O deň neskôr sa k hosťom z Belgicka pridajú aj ďalší pozvaní FS Zvolen a Metropolitu Štefana Stratimiroviča zo Srbska, aby návštevníkov spoločne potešili v Dome kultúry v Hnúšti aj s domácim DFS Zrkadielko.

Piatok, 22. júna, od 15:00, až do nedele 24. júna 2018 bude miestom slávností už tradične Obec Klenovec. Slávnosti tento rok odštartuje pokus o rekord. Ako uviedla pre Rimava.sk Stanislava Zvarová, dramaturgička slávností, tentoraz sa pokúsia od 15:00 hod. za 24 hodín utkať čo najdlhší pokrovec. „ Pozývame všetkých, ktorí sa chcú o tento rekord pokúsiť s nami, aby sa zapojili a prišli, tkáme aj v noci,“ avizuje Zvarová. O 15:30 hod. v piatok, 22. júna, sa predstavia na námestí detské folklórne súbory. Neskôr si budete môcť pozrieť aj výstavu venovanú regionálnym remeselným majstrom ako komorný program Roztratené zrnká, ktoré priblížia históriu, ľudí i život obce Klenovec. Rontouku slávnostne otvoria o 19:00 hod. V piatok na pódiu sa vystriedajú nielen domáce folklórne súbory, ale priestor dostanú aj kolektív z Očovej i zahraniční hostia z Belgicka a Srbska.

Sobota, 23. júna, bude pri Baptistickom kostole patriť od 10:00 hod. programu Klenovská heligónka, ktorú na pravé poludnie vystrieda Lapačka Jánošíka. Nebude chýbať ani tradičná súťaž o Starostkin dukát, po ktorej sa o slovo prihlásia detské folklórne súbory. Po nich sa o slovo prihlásia ďalšie súbory, a to nielen z okresu Rimavská Sobota, ale aj z Terchovej, Suchej Hory, Čierneho Balogu či Bratislavy, medzi ktorými sa o folklórny zážitok postará každému známa Lúčnica.

Nedeľa, 24. júna, bude tradične patriť Službám Božím, po ktorých zaznie posledný folklórny program s názvom Slzy neviest.

Program počas piatka i soboty bude lemovaný aj Jarmokom remesiel, tradičnými dvormi gastronomických špecialít a prvý víkendový deň si na svoje prídu aj kreatívne ruky, pre ktoré sú pripravené tvorivé remeselné dielne s remeselnými majstrami a lektormi.

Zdroj: Rimava.sk (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross