No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO/MOJÍN: Vydarené dožinkové slávnosti pritiahli stovky záujemcov

dožinkové slávnosti na MojíneVydarené dožinkové slávnosti na Mojíne, neďaleko Rimavskej Soboty, pritiahli v sobotu popoludní stovky záujemcov. Priamo v prírode boli pre nich pripravené niekoľkohodinové ukážky zo života v stredoveku. V úvode prišiel do stredovekej dediny z 15. storočia dožinkový sprievod a pre kráľa Žigmunda bol pripravený bohatý stredoveký stôl. Návštevníci mohli nahliadnuť aj do stredovekej kuchyne či vyskúšať si stredoveké brnenie a zbrane.

Navštívte ríšu sokoliarstva a rozprávky v prírode Občianskeho združenia Príroda a deti. Jarko a Silvia Kanátovci Vás prevedú moderným aj historickým sokoliarstvom a určite v stredoveku a v krásnom areáli zažijete aj kopu ďalších prekvapení a činností.
Okrem početných scénok pre rodičov a najmä deti v podaní skupín historického šermu zo Zvolena a Martina ľudí upútal výklad sokoliarov, ktorí predstavili niekoľko chránených dravcov. O histórii i súčasnosti sokoliarstva a o živote niektorých druhov poinformoval majiteľ sokoliarstva Jaroslav Kanát. Medzi ukážkami s komentárom mohli diváci vidieť plamienku driemavú, výra skalného či sokola sťahovavého. Perličkou na záver bol osemročný Orliak morský (Donata) s rozpätím krídel 2,4 metra. Ako pre Rimava.sk uviedol Kanát, ktorého poznajú nielen na Slovensku ale aj vo svete, sokoliarstvo je pre neho srdcová záležitosť a venuje sa mu od strednej lesníckej školy, už približne 30 rokov. „Je to určitý štýl života,“ tvrdí Kanát, podľa ktorého sa o tento "živý materiál" treba neustále starať a nedá sa len tak odísť. Zároveň dodal, že dravce, ktoré lietajú vystúpenia, sú starí profíci. „Sú zvyknutí na ľudí a nehrozí žiadne nebezpečenstvo,“ podotkol majiteľ sokoliarstva.
[su_media url="http://www.youtube.com/watch?v=Qu4XJFwfF7A" width="600" height="388"]

Stredoveké dožinky na Mojíne zorganizovalo Občianske združenie Príroda pre deti, ktorého predsedníčkou je Silvia Kanátová. Ako uviedla, súčasťou predstavení v dvoch programových blokoch boli stredovekí šermiari, dobové a orientálne tanečnice ako aj stredoveké mučenie, stredoveký súd a ohňová show. Zároveň prezradila, že do budúcna by chceli na Mojíne založiť tradíciu takýchto slávností.

manželia Silvia a Jaroslav Kanátovci

„Vidím, že sa tu ľuďom páči, zabávajú sa, chodia za nami, ďakujú nám. Dúfam, že budúci ročník sa nám podarí zorganizovať aspoň v takejto miere,“ podotkla spokojná manželka Jaroslava Kanáta. Počas prestávky bolo pre divákov pripravené bohaté občerstvenie s množstvom guľášov a pečeným prasaťom. Deti zatiaľ mohli ísť nakŕmiť zvieratá alebo ich stredovekými hrami zabavili členovia historickej skupiny Virfortis. Pastvou pre oči boli aj orientálne tanečnice Femina Fortis zo Zvolena, predviedli sa aj šermiari Taurus Ater z Martina.

 

Sokoliarstvo je staré 4 000 tis rokov. Prvé poznatky máme z ďalekých stepí Ázie. Rozmach sokoliarstva nastal v stredoveku, kedy panovníci boli sokoliarstvom uchvátení tak, že zabúdali aj na svoje panovnícke povinnosti. Na svojich hradoch budovali v dedinách sokoliarne, kde sa kráľovskí skoliari o svoje sokoly vzorne starali. Držanie takéhoto sokola vo vtedajšej dobe predstavovalo obrovský majetok. Vykupovala sa nimi sloboda, urovnávali sa vojnové konflikty.
Najznámejší sokoliari u nás boli knieža Svätopluk, z veľkých cestovateľov Marco Polo, z ďalekého východu Džingischán alebo jeho vnuk Kublajchán, ktorý usporadúval obrovské výpravy až s 10 tisíc sokoliarmi. Ďalším veľkým sokoliarom bol aj Karol Veľký, ktorý dokonca vydal zákon, podľa ktorého krádež alebo usmrtenie sokola znamenalo trest najvyšší: smrť. Zákon platil 300 rokov.
---------------
Jaroslav Kanát sa dravcom venuje 30 rokov. Začal už počas štúdii na strednej lesníckej škole. Tento jeho koníček prerástol až do zamestnania. Jaro Kanát pôsobil ako sokoliar profesionálne dlhé roky v Nemecku, Dánsku, Rakúsku, Srbsku, čomu sa musela podriadiť samozrejme aj jeho rodina. Jeho manželka Silvia manželovu vášeň podporovala, čo znamenalo pre celú rodinu mnoho odriekania a pevnej vôle, keďže rodinka sa rozrástla o dve deti, Jarka a Sofiu. Túžba po domove bola stále silnejšia a Jaro navyše nikdy nechcel ostať žiť v zahraničí. Pred rokom 1999 sa rodina Kanátovcov vrátila zo srbského Belehradu na Slovensko a usadila sa v malebnej dedinke Mojín pri Rimavskej Sobote odkiaľ pochádza manželka Silvia. (Jaro je Soboťan pozn. red.)
Už v zahraničí sa rozhodli vybudovať doma na Slovensku areál s enviroprogramom pre deti, ktorý ich sprevádza a zbližuje s prírodou. Jarove sokoliarstvo sa rozrástlo. Dnes patrí medzi najväčšie a najuznávanejšie na Slovensku. Jaro sa stal vysoko uznávaným a vyhľadávaným sokoliarom po celej Európe a odborníkom na dravé vtáctvo. Manželka Silvia založila občianske združenie a spoločne sa venujú profesionálne činnosti, ktorá je spätá s prírodou dodnes.

Aj keď majú stálu scénu v Mojíne, veľmi veľa cestujú na vystúpenia a sokoliarske akcie. Každý môže areál využiť, je však potrebné návštevu dohodnúť vopred. Je to nie len kvôli cestovaniu, ale aj preto, aby pre Vás mohli všetko pripraviť, nech je Váš zážitok úplný a nezabudnuteľný.

www.sokoliarstvo-kanat.sk

 

[nggallery id=1108]

Zdroj: Rimava.sk, Sponzorovaný článok (Rimava.sk – hlavný mediálny partner podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.

 

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross