No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zbierka na rozhľadňu nad obcou bola úspešná, v pláne je architektonická súťaž

23. októbra 2021 | |  | 
Foto: Archív OZ Rákošská cächa

RÁKOŠ – Projekt rozhľadne nad obcou Rákoš v okrese Revúca je opäť o kúsok bližšie k zrealizovaniu. Členom občianskeho združenia (OZ) Rákošská cächa sa podarilo zorganizovať úspešnú verejnú zbierku na Startlabe.

Vďaka pomoci desiatok darcov vyzbierali 3 760 eur, teda o 760 eur viac, ako plánovali. „Sme radi, že bola zbierka úspešná a ďakujeme všetkým, ktorí prispeli. Na začiatok je to parádny odraz,“ povedal pre Rimava.sk štatutár OZ Július Pavelko.

Článok pokračuje pod reklamou.


Vybudovať rozhľadňu nie je lacný a jednoduchý proces. Členovia OZ sa teraz snažia získať ďalšie peniaze na pokrytie projektovej dokumentácie. Podľa odhadov budú potrebovať okolo 8-tisíc eur. Chýbajúcu sumu by chceli pokryť z rôznych fondov.

„Ešte predtým plánujeme vyhlásiť architektonickú súťaž, aby sme projekt lepšie posúdili a vybrali ten najvhodnejší návrh. Máme tu banícku históriu, takže by sme sa mohli uberať napríklad týmto smerom a nejako to zakomponovať do okolitej prírody,“ vysvetlil Pavelko.

Ďalším krokom bude nájsť investora na samotnú realizáciu projektu. Keďže ide o beh na dlhé trate, turisti si na novú atrakciu budú musieť počkať.

„Budúci rok to určite nebude, keďže projekt sprevádzajú zdĺhavé procesy a rôzne vybavovačky. Kolegovia a kamaráti, ktorí sa o toto pokúšali v Tisovci, mi potvrdili, že to môže byť záležitosť niekoľkých rokov. Sme však odhodlaní aj vďaka pozitívnym reakciám ľudí a okolitých samospráv, ktoré nám fandia,“ dodal Pavelko.

Rozhľadňa v Rákoši by mala byť prvou na Gemeri. Situovaná bude na vrchu Pri Javore v nadmorskej výške 676 metrov nad morom a viesť k nej bude aj časť náučného Chodníka malých netopierov.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross