No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako vidia vesmír detské oči?

Vesmír očami detí. To je názov výstavy, ktorú pripravila Hvezdáreň v Rimavskej Sobote, s organizačnou súčasťou KHaP M. Hella v Žiari nad Hronom. To ako vidia vesmír detské oči budete môcť vidieť na vlastné oči i Vy. A to v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, kde v piatok, 1. marca o 14:30 hod. uskutoční vernisáž výstavy.

„Výstava je tradičnou súťažnou prehliadkou detskej výtvarnej tvorby a venuje sa tematike vesmíru. Odborná porota vyhodnotila najlepšie práce, ktoré postupujú do celoštátneho kola v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. Prvé tri miesta v každej kategórii budú ocenené a ceny odovzdané na vernisáži výstavy,“ uviedla pre Rimava.sk Elena Lindisová, KV-referentka, lektorka múzea.

Podľa jej slov sa do výtvarnej súťaže zapojili aj tento rok žiaci MŠ, ZŠ i ZUŠ z okresu Rimavská Sobota. „Na výzvu zareagovalo celkovo 20 škôl, ktoré zaslali spolu 253 prác (len pre ilustráciu – v roku 2016 to bolo 265 a v roku 2018 ich bolo 302). Účasť v tomto roku bola ovplyvnená aj chrípkovými prázdninami,“ podotkla. Počet prác z jednotlivých škôl je rôznorodý. Najviac prác v kategórii MŠ poslala MŠ na ulici Klokočovej z Hnúšte (12), v kategórii ZŠ viac ako 20 prác školy: ZŠ Klenovec (20), ZŠ Nábrežie Rimavy Hnúšťa (23) a ZŠ Hostinského z Rimavskej Soboty (24).

V kategórii ZUŠ najviac prác prihlásila do súťaže ZUŠ Rimavská Sobota, a to až 25. Porota sa zišla 22. februára v zložení: predsedkyňa poroty Daniela Páneková, členovia Nikoleta Gečeová, Ivana Markotánová a Pavol Rapavý. V každej z piatich vyhlásených kategóriách bolo vybratých päť postupujúcich prác, teda v Hurbanove bude okres Rimavskú Sobotu reprezentovať celkovo 25 prác.

Komplexné umiestnenie v jednotlivých kategóriách, spolu s menami autorov jednotlivých ocenených prác je k dispozícii na výstave i na stránkach Hvezdárne. Ako ďalej Lindisová informovala, na výstave je prezentovaných 229 prác. Porota v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove zasadne začiatkom apríla 2019. V múzeu výstava potrvá do 7. apríla. Od 29. marca si návštevníci budú môcť pozrieť výstavu už len bez postupujúcich prác, ktoré budú premiestnené do Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove.

„Detské talenty a chuť niečo vesmírne nakresliť opäť pre vás pripravili pestrú mozaiku fantázie. Výstavu môžete navštíviť od pondelka do piatku v čase od 8.00 do 16.00 hod., od 1. apríla aj počas víkendov od 9.00 do 17.00 hod.,“ zakončila Lindisová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross