No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Aktuálny výpadok financií v rozpočte z prenájmu lesov chce mesto vykryť predajom dreva

Rimavskosobotskí poslanci sa na svojom verejnom rokovaní zaoberali aj mestskými lesmi, ktoré od minulého roka už nie sú v prenájme, ale spravuje ich samospráva. Na stole mestského parlamentu bol návrh na vyhlásenie verejno-obchodnej súťaže na predaj dreva na pni o objeme 3500 m3 pri minimálnej cene 55 eur na 1 m3. Ťažbu dreva v mestských lesoch odobril aj odborný lesný hospodár, podľa ktorého je stav i bohatstvo lesov veľmi dobré.

Keďže niekoľkoročný prenájom mestských lesov spoločnosti LesKorp minulý rok skončil, starostlivosť o ne prešla do rúk samosprávy. Do mestskej kasy od roku 2006 išlo z prenájmu takmer 200 tis. eur ročne. „Teraz je situácia taká, že o mestské lesy sa starajú naši pracovníci i odborný lesný hospodár. Ten výpadok čo máme v rozpočte na tento rok bude dosť veľký, približne 198 tis. eur ročne. S ním sme uvažovali nad tým, že akou formou by sme aj z mestských lesov vzhľadom k tomu, že suroviny máme dostatok, získali finančné prostriedky,“ priblížil primátor Jozef Šimko, podľa ktorého sa zhodli na tom, že riešením by mohlo byť vyhlásenie verejno-obchodnej súťaže. Ako ďalej uviedol, do úvahy brali aj fakt, že pred rokmi sa v mestských lesoch ťažilo 7 tisíc m3, teraz by ťažbu znížili na 3500 m3 ročne. „Prepočítali sme to na dnešné ceny a z polovičného výrubu dokážeme tých 190-200 tis. eur získať do rozpočtu,“ poznamenal stým, že vyhlásenie súťaže by bolo zatiaľ platné iba na jeden rok.

S touto alternatívou súhlasila väčšina poslancov. „Potešila ma správa, že by to bolo len na jeden rok, ale aj za ten čas sa dá urobiť veľmi veľa zlého, pretože v lese je veľmi veľa činností,“ povedal na rokovaní poslanec Ivan Hazucha. Podľa jeho slov by mestské zastupiteľstvo malo poznať aj plán ťažby i aktuálny stav v mestských lesoch. Na túto pripomienku zareagoval aj poslanec Samuel Urban, ktorému v materiáloch chýbala informatívna správa o nakladaní a hospodárení s mestskými lesmi. „Chýba mi aj správa o stave po ukončení nájmu so spoločnosťou LesKorp. My sme počuli z ich úst všetko ako je to dobre robené, nespochybňujem to, pretože aj z odbornej verejnosti som počul, že dobre hospodárili, ale predsa by sme mali mať k tomu dátumu nejakú správu v akom stave sú mestské lesy, aby v budúcnosti nám nemohol nikto vyčítať niečo, čo bolo zlé,“ doplnil.

„Celková zásoba dreva je viac 300 tis. kubíkov dreva. To na viac ako tisíc hektárov lesných porastov vychádza priemerne 220 kubíkov na hektár. Čo značí, že veľká časť lesných porastov je v rubnej zrelosti,“ avizoval hospodár Juraj Hronec. Okrem ťažby 3500 kubíkov je podľa jeho slov dôležité myslieť aj na čistenie lesa a hygienu porastov. „To znamená, že sú tu zbytky po predchádzajúcej ťažbe a podobne, a toto musíme spracovať do šiestich mesiacov. Program starostlivosti o les sme obdržali niekedy vo februári, tak od toho momentu sme povinní do 6 mesiacov vyčistiť lesy. Táto hygiena však bola zistená už v roku 2016,“ozrejmil Hronec. S hospodárením však podľa jeho slov súvisí aj plánovaná obnova lesa. S ňou počíta už tento rok. Počas nej sa má vysadiť čistý dub, majú sa obnoviť porasty vyžínaním a v pláne je i ochrana mladých lesných porastov proti zveri. Poslancov aj ubezpečil, že čo sa týka ekonomického hľadiska tak je presvedčený, že aj keď sa odpočítajú prostriedky na pestovnú činnosť, tak v mestskej pokladni ostane viac financií ako samospráva dostala za prenájom, keď sa rúbalo 7 tisíc kubíkov dreva. „Samozrejme budeme to vidieť na konci verejno-obchodnej súťaže,“ poznamenal.

Podľa poslanca Zoltána Bána sú mestské lesy v dobrých rukách. Ako však doplnil, naďalej ale ostáva dôležitá kontrolná činnosť. „Keď chceme kontrolovať koľko kubíkov pripustíme záujemcom, tak tam musíme byť prítomní stále,“ povedal. Na margo toho reagoval primátor, že ťažba bude pod kontrolou odborného lesného hospodára a pracovníka mestského úradu.

Druhou stranou mince sú pestovné práce (vysádzanie, obnova porastov a podobne), ktoré taktiež musí niekto vykonávať. Rovnako aj na tieto práce by sa podľa Hronca vyhlásila verejno-obchodná súťaž. Do úvahy by však brali aj prieskum trhu. „Teda oslovíme tri firmy, o ktorých si myslíme, že nám to urobia tak ako to má byť,“ vysvetlil Hronec a dodal, že danú firmu by mesto platilo z financií z predaja dreva.

Na konci približne hodinovej diskusie sa mestské zastupiteľstvo zhodlo na vyhlásení verejnej-obchodnej súťaže na predaj dreva na pni, pričom minimálna cena za 1 m3 bola stanovená na 55 eur. Poslanci však žiadajú aj doplnenie informatívnej správy o nakladaní a hospodárení s mestskými lesmi a správu o stave mestských lesov po ukončení nájmu spoločnosťou LesKorp.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross