No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Apríl nielen o Veľkej noci, o slovo sa hlási aj zábava či adrenalín

Mesiac apríl nie je len o Veľkej noci. Počas tohto štvrtého mesiaca v roku si užijete koncerty, muzikál, turistiku či štvorkolesový adrenalín. Jednoducho, nudiť sa rozhodne nebudete.Začiatok apríla bude patriť hudbe. V utorok, 4. apríla, sa v rimavskosobotskom Dome kultúry predstaví maďarská hudobná legenda Zorán Sztevanovity. V stredu, 5. apríla, začne v Revúcej Jermok velkorevúcky, ktorý potrvá do piatku, 7. apríla. Na výstave v budove Prvého slovenského gymnázia si budete môcť zakúpiť tradičné veľkonočné ľudovoumelecké výrobky. A v stredu i štvrtok, 5. - 6. apríla, bude v Hnúšti patriť divadlu, najskôr predstaveniu Deka a na druhý deň predstaveniu s názvom Chlieb s maslom.

Druhý aprílový víkend budete môcť stráviť na čerstvom vzduchu a v pohybe. V sobotu, 8. apríla, sa v Rimavskej Bani odohrá Veľkonočný stolnotenisový turnaj. Klenovec bude rovnako patriť tomuto športu, proti sebe sa stretnú dospelí z obcí Mikroregiónu Sinec – Kokavsko. V poradí 7. ročník Veľkonočného turnaja dospelých v stolnom tenise sa uskutoční v telocvični ZŠ a MŠ V. Mináča. Nasledujúcu sobotu však môžete vyraziť aj Za vôňou medvedieho cesnaku. Tak znie názov turistická a cykloturistická akcia Turistického oddielu KOS Rimavská dolina Tisovec. Nedeľa, 9. apríla, bude v Hrachove venovaná zdobeniu veľkonočného stromu vajíčkami. Toto podujatie bude spojené s vyhodnotením súťaže vo výrobe veľkonočných vajíčok.

„Veľkonočný“ týždeň začne koncertom LAUDATE DOMINUM, v ktorom účinkuje husľový virtuóz Peter Michalica, sopranistka Stanislava Maggioni, huslista Farhad Ashumov z Azerbajdžanu a klaviristka Viera Bartošová. Koncert, ktorý sa uskutoční v utorok, 11. apríla, v Rimskokatolíckom Kostola sv. Jána Krstiteľa v Rimavskej Sobote je súčasťou 37. ročníka Hudobnej jari. Vstupné: 4€ / 2€ pre členov KPH. Predaj vstupeniek v MsKS a na mieste. V stredu, 12. apríla, si pre zmenu potešíte nie uši, ale oči. Námestie Karola Salvu v Klenovci bude patriť veľkonočným ozdobám, ktoré si budete môcť pozrieť do 18. apríla. Na Bielu sobotu, 15. apríla, v obci Rimavské Brezovo slávnostne ukončia pôst a privítajú jar, a to na podujatí Vstávaj Basa Róza Veľká noc ide.

Veľkonočná nedeľa, 16. apríla, bude patriť muzikálu Aladin a čarovná lampa. Toto predstavenie si budete môcť vychutnať v podaní profesionálneho Mestského divadla Actores z Rožňavy. V divadelnej sále Domu kultúry v Rimavskej Sobote sa tak môžete stať súčasťou dobrodružného rozprávkového príbehu plného hudby a tanca. Divadlo s veľkou výpravou, mimoriadne krásnou, prepracovanou a chytľavou hudbou s prvkami orientu, podmanivými svetelnými efektami a nádhernými kostýmami je vhodné pre rodiny s deťmi od 5 rokov, potrvá 120 minút s prestávkou. Vstupné: 7€. Predaj vstupeniek v MsKS a TIC.

Po veľkonočných sviatkoch sa o slovo prihlási adrenalín. Od štvrtka, 20. apríla, do nedele, 23. apríla, sa môžete tešiť na vôňu benzínu, hluk motorov a zablatené štvorkolesové tátoše, ktoré budú okupovať okolie mesta pod Hradovou. Po roku opäť dozrie čas na podujatie Offroad Tisovec 2017. Vo štvrtok, 20. apríla, budú však v Hnúšti súťažiť i detské folklórne súbory so svojimi choreografiami a sóloví speváci ľudových piesní s výberom na Hronseckú lipovú ratolesť.

V sobotu, 22. apríla, bude z čoho vyberať. Okrem offroad-u, sa s Turistickým oddielom KOS Rimavská dolina Tisovec môžete vybrať na Hradovú, na ktorú to už bude v poradí 34. výstup. V obciach Mikroregiónu Rimava a Rimavica si Deň Zeme pripomenú zberom odpadkov a smetí, a v Rimavskom Brezove si zahrajú mini futbalový turnaj Panter Cup. Na divadelných doskách v Hnúšti sa môžete tešiť na divadelné predstavenie Les v podaní Slovenského komorného divadla. Prírodu si užijete aj na Salaši Zbojská. Sobota tam bude patriť valaskej kultúre a sviatosti ovčiarstva a nedeľu, 23. apríla, vám v Kokave nad Rimavicou spríjemní koncert Kollárovcov. Tam piatok, 28. apríla, bude patriť aj Krajskému detskému folklórnemu festivalu, kde vystúpia víťazi jednotlivých regionálnych kôl.

Posledná aprílová sobota bude taktiež patriť folklóru. V Kultúrnom dome v Klenovci sa uskutoční Prvá Gemersko-malohontská ľudová tancovačka. Ľudové tance podľa Jozefa Mika Kopýtka a Mercely Dreveňákovej z Bardejova, Čiko Čardár zo Sečovskej Polianky, Do šaflika z Fintíc budú vyučovať Marianna Svoreňová a Vlado Michalko. Do tanca vám zahrá Ľudová hudba Ondreja Hlaváča. Nedeľa, 30. apríla, sa svojimi podujatiami bude prelínať do mesiaca máj. Najskôr sa zabavíte na predstavení Tri letušky v Paríži.  Je to už 50 rokov jedna z najúspešnejších komédií a v nedeľu, 30. apríla, zavíta aj do Rimavskej Soboty. Dej sa točí okolo úspešného parížskeho architekta, ktorý si chce užívať výhody ženáča, no do svadby sa nehrnie. Je fanúšikom letušiek a udržiava spoločnú domácnosť s tromi snúbenicami súčasne ale iba do chvíle, kedy v letovom poriadku nastanú zmeny. V Revúcej sa môžete tešiť na koncert Nedvědovcov s kapelou. A ak ste milovníkom turistiky, tak by ste nemali vynechať výstup na Sinec pod názvom Sto jarných kilometrov. Pešia túra s cieľom pri horárni pri Fabovi je stretnutím susedov z obcí Lehota nad Rimavicou, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo a Rimavské Zalužany a širokej verejnosti, ktorá chce stráviť nedeľu v prírode. A piaty mesiac v roku začne stavaním mája, ktorý postavia v Klenovci, Rimavskom Brezove či obci Sušany. So stavaním mája bude spojený aj výstup na rozhľadňu Maginhrad, ktorý organizuje obec Kociha a v Ožďanoch sa okrem stavania budú grilovať rôzne špeciality. Máj budú stavať aj v Hnúšti a Kokave nad Rimavicou.

Zdroj: Rimava.sk, regionmalohont.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross