No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bezpečnosť prevádzky divadelnej sály MsKS v R. Sobote ohrozená

Vzduchotechnika je v Dome kultúry v Rimavskej Sobote v havarijnom stave, čo súvisí aj s problémami s jeho vykurovaním. Pre Rimava.sk to povedal riaditeľ Mestského kultúrneho strediska (MsKS) Ľubomír Šárik. „Je ohrozená bezpečnosť prevádzky divadelnej sály a ochrana obyvateľov. Protipožiarny systém, ktorý je v dome kultúry, už nevyhovuje, potrubím sa môže šíriť požiar,“ dodal.

Ak chce MsKS podľa vyjadrenia jeho riaditeľa zabezpečiť bezpečnosť prevádzky divadelnej sály, musí dôjsť k sanácii systému kúrenia. „Rekonštrukcia systému kúrenia nemôže byť realizovaná z nášho rozpočtu, preto nad ňou prevzal patronát mestský úrad. Vzduchotechnika vykuruje predovšetkým divadelnú sálu, javiská, ale aj priľahké priestory. Tento fúkaný vzduch je však málo efektívny,“ vyslovil sa Šárik.

Šárik si myslí, že Okresné riaditeľstvo (OR) Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Rimavskej Sobote už nedá povolenie na prevádzku divadelnej sály, ak sa nič nezačne v tejto veci robiť. „S riešením problému sa otáľa už dlho. Ani oni nemôžu porušovať platnú legislatívu,“ poznamenal.

Janka Jurčuková z oddelenia strategického rozvoja na rimavskosobotskom mestskom úrade pre Rimava.sk uviedla, že od roku 2000 pretrvávajú v dome kultúry problémy s nedokurovaním jeho niektorých častí a s prekurovaním iných častí. Bývalý riaditeľ MsKS dal v roku 2000 spracovať návrh na riešenie tohto problému.

Ako ďalej uviedla, v tomto roku vykonalo OR HaZZ v dome kultúry kontrolu. „Na základe nej vytklo problémy vo vzduchotechnickom zariadení. To zabezpečuje nielen výmenu vzduchu jednotlivých priestorov, ale cez toto zariadenie sa uskutočňuje aj vykurovanie sál,“ povedala  Jurčuková, ktorá poznamenala, že v predchádzajúcich rokoch boli problémy so zabezpečením finančných prostriedkov na rekonštrukciu celého vykurovania a zároveň vzduchotechniky. „Táto sústava sa už prejavila v najhorších podobách, preto sú tam problémy s nedokurovaním,“ zdôraznila.  Problémy sa podľa jej slov týkajú všetkých priestorov domu kultúry, ale najviac divadelnej sály.

Na základe uskutočneného verejného obstarávania sa v súčasnosti podľa vyjadrenia Janky Jurčukovej vypracováva projektová dokumentácia na  spoľahlivé riešenie vzduchotechnického zariadenia a aj vykurovacieho systému. „Zohľadnia sa v nej aj požiarne predpisy. Projektová dokumentácia presne zhodnotí, aké opatrenia a technické záležitosti je potrebné uskutočniť. Potom sa pristúpi aj k realizácii“.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross