No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bude druhý spln v júli naozaj modrý?

mesiac-splnKoniec mesiaca júl, tak ako jeho začiatok, bude opäť patriť splnu. Tomuto piatkovému je však pripisované niečo magické, keďže dva splny v jednom kalendárnom mesiaci sú iba raz za tri roky. Práve preto dostal tento prírodný jav pomenovanie modrý Mesiac. Nie je to však spôsobené modrým zafarbením Mesiaca.

„Pomenovanie modrý Mesiac siaha až do 16. storočia. Je to teda len historický názov pre dva splny v jednom kalendárnom mesiaci, keďže fázy Mesiaca sa opakujú za 29,5 dňa. V júli bol spln začiatkom mesiaca, tak tento druhý spln vychádza na koniec tohto kalendárneho mesiaca,“ povedal pre Rimava.sk Pavol Rapavý z Hvezdárne v Rimavskej Sobote, podľa ktorého ide z astronomického hľadiska o bežný jav,

mesiac-v-splne-rsPodľa jeho slov sa tento termín používa na označenie niečoho, čo sa udeje po dlhšom čase. „Je to ako známe prirovnanie – Raz za uhorský rok. Nevyjadruje to farbu Mesiaca,“ priblížil Rapavý a dodáva, že pri západe Slnka môže farba Mesiaca pôsobiť jemne modrasto. „Akoby odmodrával. Môže to byť spôsobené aj farbou oblohy a západom Slnka, ktorá rozptyľuje modrú farbu v atmosfére,“ upresnil.

Ako poznamenal najblížší spln v rámci jedného kalendárneho mesiaca nás čaká v januári v roku 2018.

Okrem „modrého Mesiaca“ si tento rok obloha znova pripraví ďalšie divadlo v podobe padajúcich hviezd. Roj perzeíd ako sa tento úkaz na oblohe nazýva vyvrcholí v polovici augusta. „Tento rok bude pozorovanie výnimočné, pretože Mesiac nebude osvetľovať oblohu,“ povedal Rapavý a dodal, že padajúce meteority bude možné sledovať aj každú minútu.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross