No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chanbarista Tibor Figei úspešný na prvých Európskych hrách pre všetky športy

Rimavskosobotský chanbarista a slovenský reprezentant (SACHAN) sa začiatkom augusta zúčastnil 1. Európskych hier pre všetky športy v holandskom Fryslande, Heerenveene. Chanbara bola popri iných športoch tohto veľkolepého podujatia ako ukážkový šport v rámci medzinárodného turnaja, kde boli pozvaní chanbaristi z celého sveta. Svoje sily v Chanbare si zmeralo 14 krajín a 70 pretekárov.

Európske hry sú na úrovni Majstrovstiev Európy. Toto podujatie privítalo niekoľko stoviek účastníkov (športovcov) vo vyše 50 športoch od 3. do 7. augusta. Slovensko reprezentoval len Tibor Figei, ktorý už mal podobné skúsenosti z minuloročných Svetových hier z poľského Wroclawia.

Po krátkom úvode sa začal medzinárodný šampionát. Slovenský reprezentant štartoval v zmiešanej kategórii vyšších (čierne pásy) a nižších pásov. Konkurencia bola podľa Figeia naozaj vysoká, keďže sa tu prestavili chanbaristi zo 14 krajín ako sú: Japonsko, Taliansko, Francúzsko, Rusko, Bielorusko, Irán, Švajčiarsko, Nemecko, Fínsko, Portugalsko, Česko, Slovensko, Maďarsko a domáce Holandsko. „Bojovalo sa v tradičných disciplínach ako dýka, krátky meč, dlhý meč jednoruč, dlhý meč obojruč, krátky meč-štít, dlhý meč-štít, kombinácia dvoch mečov, dlhé zbraňe (kópia a bo), v súborných cvičeniach (kihondosa) a o absolútneho šampióna tzv. Grandšampióna,“ priblížil Figei pre Rimava.sk a doplnil, že boli otvorené kategórie detí, mužov a žien.

V kategórii dospelých (mužov) štartovalo 20 chanbaristov na čele s viacerými majstrami sveta v čiernych pásoch a tromi absolútnymi majstrami sveta z Japonska a Ruska. Figei štartoval poobede hneď svojou obľúbenou disciplínou chcoken morote (dlhý meč obojruč), v ktorej sa stal majstrom Európy a sveta v roku 2016, a bol taktiež strieborný na minuloročných Svetových hrách v Poľsku. V prvom kole bojoval s mladým srbským reprezentantom, ktorého po dlhom boji nakoniec porazil. V druhom kole narazil na Japonska, absolútneho majstra sveta z roku 2013, ktorého porazil technikou na hlavu. V ďalšom kole (semifinále) prehral slovenský reprezentant s ruským reprezentantom a tak nasledoval boj o 3. miesto. Tam na neho čakal ďalší ruský reprezentant (Mansin Maximilian, úradujúci absolútny majster sveta (2016) a Európy (2017), ktorého Figei porazil obľúbenou technikou na nohu. Týmto výsledkom potvrdil rimavskosobotský tréner, že je táto disciplína jeho najsilnejšia.

Pozrite si zostrih z Tiborových zápasov

Druhá disciplína, v ktorej štartoval bola tanto (dýka). V nej Figei porazil postupne Švajčiara, Japonca, Iránčana až nakoniec prehral len s holandským reprezentantom Semmim Shiltom (4-násobný majster sveta v K1, legendou vo svete bojových umení), ktorý bol aj ambasádorom tohto podujatia. Rimavskosobotský pretekár tak nakoniec získal veľmi pekné druhé mieste.

Posledná disciplína, v ktorej slovenský reprezentant štartoval bola nagamaki – chooso (kopia). V prvom kole porazil Švajčiara, v druhom tesne podľahol Japoncovi po niekoľkominútovom boji, ale nakoniec v boji o tretie miesto zvíťazil nad Iránčanom a vybojoval tak už tretiu medailu (jednu striebornú a dve bronzové) pre Slovensko v tent deň. Zároveň tak rozšíril svoju zbierku cenných kovov z európskych a svetových majstrovstiev na číslo 8 (dve zlaté, tri strieborné a tri bronzové).

„Prvé Európske hry 2018 v Holandsku boli veľmi pekne zorganizované s veľmi dobrou atmosférou a konkurenciou. Bol to ďalší krok k spopularizovaniu tohto krásneho japonského športového umenia s mečmi. Získal som veľa nových skúseností hlavne v boji s dlhými zbraňami a bol to dobrý test pred majstrovstvami sveta, ktoré sa budú konať koncom roka, tradične v Japonsku, Tokiu. Tento pretek mi ukázal, že idem dobrou cestou a chcel by som sa poďakovať mojej rodine, trénerom Borisovi Lieskovskému a Marianovi Kuvikovi, kamarátovi Ladislavovi Laššákovi, sponzorom, mestu Rimavská Sobota, našej asociácii SACHAN a pravdaže môjmu klubu Falcon TKD RS,“ povedal Figei.

Tomuto veľkému preteku predchádzal ešte medzinárodný seminár chanbary v Budapešti, na ktorom sa zúčastnilo 18 klubov z celej Európy (8 krajín), vrátane Slovenska, ktorého sa zúčastnili slovenskí chanbaristi z Trenčína a Tibor Figei z Rimavskej Soboty. Tibor na tomto seminári aj úspešne spáskoval na hmedý pás (ďalší po ňom je už čierny pás) v disciplíne Yari/Chooso (kopia). Pred tým sa ešte zúčastnil niekoľkodňového sústredenia v Bardejove, kde dokončil svoju prípravu na Európsky Hry 2018.

Zdroj: Rimava.sk FOTO: Tibor Figei


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross