No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Je čistejšia rieka Rimava alebo Muráň? Riaditeľ Správy NP Muránska planina to povedal jasne

21. apríla 2021 |  | | | |

TISOVEC – Porovnanie čistoty riek Rimava a Muráň bolo jednou z informácií, ktoré odzneli na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Tisovci. O čistote týchto vodných tokov informoval riaditeľ Správy Národného parku Muránska planina (NP MP) Ján Šmídt v súvislosti s ďalšími enviro otázkami, hlavne zaradením Rimavy do štvrtého stupňa ochrany v súvislosti s ochranou mihule potiskej.

„Rimava je superčistučká oproti Muráňu. Ak by ste videli Muránku (hovorové označenie rieky Muráň v regióne, pozn. redakcie) ako vyzerá pod Muráňom, tak Rimava je supersčistá rieka. So starostom toto riešime už 20 rokov a nevie s tými ľuďmi pohnúť. To je hrozné, máte tam chladničky, práčky, kopec pneumatík okolo rieky,“ načrtol riaditeľ Správy NP MP s tým, že problém sa týka úseku zhruba až po Bretku. Teda prakticky celého stredného a dolného toku, keďže pri tejto dedine sa Muráň už vlieva do Slanej.

Článok pokračuje pod reklamouŠmídtove slová potvrdil aj starosta Meliaty, dediny na dolnom toku Muráňa. Ako povedal pre Pravdu, z rieky a jej okolia každoročne na jar vyzbierajú okolo 150 vriec odpadu. „Dobrovoľníci, ktorí chcú, sa zúčastnia. V našej obci je to 100 až 150 ľudí, v celej doline okolo 500 – 600 ľudí,“ konkretizoval.

https://www.facebook.com/zivaplanina.sk/posts/1065893363820829

Viceprimátor Tisovca Dušan Kojnok sa na zasadnutí Šmídta opýtal, či má Správa NP možnosti vplývať aj na čistotu toku a jeho brehov. „Nemáme, ani to nie je v našej kompetencii. V zákonoch je kompetencia daná na obce. Bez ohľadu na stupeň ochrany sú odpady v kompetencii obce,“ odpovedal riaditeľ Správy NP.

Podľa primátorky Tisovca Ireny Milecovej túto povinnosť v meste nezanedbávajú. „U nás sa čistí tok Rimavy, len teraz sa všeličo nemôže robiť a nemáme ani aktivačných pracovníkov, takže je to problém,“ konštatovala na zasadnutí primátorka.

Foto: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross