No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Medzi finalistami medzinárodnej súťaže je aj Rimavskosoboťanka, za jej fotografiu môžete zahlasovať aj Vy

perex_Daniela-RapavaTento rok patrí svetlu a všetkým svetelným technológiám. A v rámci neho sa Medzinárodná spoločnosť pre optiku a fotoniku (SPIE) rozhodla zorganizovať fotografickú súťaž, do ktorej sa zapojila aj Daniela Rapavá z rimavskosobotskej hvezdárne. Ako ďalej Rimava.sk informovala Rapavá, do súťaže sa zapojili stovky súťažiacich z celého sveta. „Momentálne prebieha ľudový výber z 32 fotografií, ktoré postúpili do finále, medzi ktorými je zaradená aj moja fotografia,“ povedala a dodáva, že zo Slovenska je jediná, ktorá postúpila do užšieho výberu. Do medzinárodnej súťaže sa zapojila so svojou fotografiou s názvom Klenoty na okne, ktorá pre Rapavú reprezentuje oslavu svetla.

„Vybraná fotografia bola námraza s farebnými ľadovými pruhmi, bolo to fotené polarizačným filtrom a v polarizovanom svetle je vidieť na ľade farebné interferencie, ktoré v ňom vznikajú, lebo ľad je dvojlomný materiál a reprezentujú štruktúry toho materiálu,“ opísala svoju finálovú fotografiu.

Svoj hlas môžete dať Daniele Rapavej na stránke tu, názov fotografie je Jewels on the Window. Zahlasovaním zároveň súťažíte o kameru GO PRO, hlasovať môžete len raz.
Daniela Rapavá sa nazeraniu na svet cez hľadáčik venuje od svojich vysokoškolských čias. „Je to môj koníček, fotoaparát sa stal mojim tretím okom,“ prezradila a dodáva, že sa najskôr venovala reportážnej a dokumentačnej a v posledných rokoch ju okúzlila fyzikálna fotografia. „Od živej prírody som postupne prechádzala k objavovaniu neobyčajných vecí neživej prírody, fascinuje ma svetlo a jeho vlastnosti,“ priblížila dôvod prečo ju očarila fyzikálna fotografia, ktorú využíva nielen v práci s mládežou, ale prezentuje aj odborne.

Svojou tvorbou a publikovaním fotografií reprezentuje na rôznych domácich a zahraničných fotosúťažiach nielen mesto Rimavská Sobota, ale aj Slovensko. Jej práce sú uverejňované na prestížnych stránkach s mimoriadne vysokou návštevnosťou (Optics Picture of the Day, Earth Science Picture of the Day, Spaceweather), odkiaľ ich preberajú ďalšie servery a vydavatelia.
Ako ďalej uviedla na jeseň bude mať výstavu na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe, ktorá bude aj v súvislosti s rokom svetla.

 

Najvýznamnejšie úspechy

2009 – Medzinárodný rok astronómie, Vesmír - dobrodružstvo objavov (1. cena za reportáž)
2010 – medzinárodná fotosúťaž Svieťme si na cestu...nie na hviezdy (1. cena)
2013 – čestné uznanie AMFO
– čitateľská súťaž Pravda (ocenenie, publikovanie)
– FOTOFEST Praha (1. cena v kategórii Rozšírené smysly a obraz přírodních jevů), oficiálny kalendár (titulka)
2014 – medzinárodná fotosúťaž s výstavou Art and Science (1. a 2. cena), univerzite v Iasi (Rumunsko)
– fotografia v časopise National Geographic France
– fotografiu Frosted Globe vydali University of Toronto a European Union Satellite Centre (Madrid)
2015 – finalista medzinárodnej súťaže SPIE (International society for optics and photonics) organizovane pri príležitosti Medzinárodného roku svetla 2015 (OSN)
– publikovanie v časopise The Physics Teacher (USA)

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross