No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Deň slovenských tradícií v ZŠ Š. M. Daxnera

perex-tradicieŽiaci a pedagógovia Základnej školy Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote privítali v uplynulý štvrtok, 17. septembra, vo svojich priestoroch lektorov, zručných majstrov remeselníkov, tanečníkov a hudobníkov z folklórnych súborov Rimavan a Čižíček z Tisovca, ktorí im priblížili slovenské ľudové tradície a remeslá.Organizátorom Dňa slovenských tradícií bol Dom Matice slovenskej v Rimavskej Sobote v spolupráci s vedením základnej školy. Ako ďalej Rimava.sk informovala riaditeľka Matice slovenskej v Rimavskej Sobote Ingrid Šulková cieľom podujatia bolo vhodným spôsobom motivovať deti k zvýšenému záujmu o svoju históriu, tradície a kultúrne dedičstvo so zreteľom na upevňovanie národnej spolupatričnosti.

„Medzi hosťami, ktorých na začiatku privítal riaditeľ školy Peter Černý a zároveň bližšie ozrejmil aj úlohu Matice slovenskej v našej kultúre, boli primátor mesta Rimavská Sobota Jozef Šimko, zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja a zástupcovia kultúrnych inštitúcii v Rimavskej Sobote,“ priblížila Šulková, podľa ktorej hlavná časť podujatia bola venovaná ukážkam tradičných gemerských ľudových remesiel pod dohľadom ľudových majstrov.

Podľa jej slov žiaci v tento deň mohli získať cenné poznatky zo života našich predkov a to v oblasti rezbárstva, včelárstva, hrnčiarstva, slamienkárstva či výroby ľudových výšiviek alebo paličkovanej čipky. „Medzi pozvanými lektorkami bola aj pani Milana Jutková, ktorá deti ľahučko preniesla do sveta slovenských ľudových rozprávok. Na druhej strane pani Jarka Lajgútová deti bližšie oboznámila so slovenskými zvykmi na dedinách v našom regióne spolu s názornými ukážkami prekrásnych ľudových krojov,“ poznamenala riaditeľka a dodala, že počas podujatia deti do sveta ľudového tanca, spevov a hudby uviedli členovia Folklórneho súboru Rimavan pod vedením Vladimíra Petrinca a deti Detského folklórneho súboru Čižíček z Tisovca pod vedením Ľubice Sabovej

Ako ďalej uviedla podnetom pre realizáciu tohto podujatia bola a je pre Maticu slovenskú skutočnosť, že najmladšia generácia veľmi málo pozná zvyky a tradície našich predkov. „Táto téma je v ponímaní vyučovacieho procesu pre túto vekovú kategóriu málo atraktívna a bohužiaľ dochádza k situácii, že žiaci nevedia prezentovať svoje kultúrne dedičstvo. Mnohokrát v týchto otázkach zaostávajú za svojimi rovesníkmi z okolitých krajín,“ avizovala riaditeľka, ktorá dúfa, že žiaci si z tohto dňa niečo zapamätali a vzali za svoje.

„Podujatiami takéhoto typu sa nám darí učiť a viesť deti k samostatnosti, dávať im priestor na sebarealizáciu, podporovať ich sebavedomie a nadobúdať kompetencie ako prezentovať naše kultúrne dedičstvo nielen u nás doma. Snáď sa stanú peknou tradíciou,“ uzavrela Šulková.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Ingrid Šulková


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross